Turkey

Türkiye'den UNESCO'ya ''Ayasofya'' yanıtı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz'dan UNESCO'nun Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin olarak yaptığı açıklamaya yanıt geldi.

Türkiye'den UNESCO'ya ''Ayasofya'' yanıtı

86 yıldır müze olarak hizmet veren Ayasofya'nın tekrar ibadete açılma kararından sonra UNESCO'dan açıklama gelmiş ve "Bir anıtın statüsü hakkında Türkiye’nin aldığı kararı üzüntüyle karşıladık" denmişti.

Türkiye'den UNESCO'ya ''Ayasofya'' yanıtı

UNESCO'nun açıklamasında, "Türkiye’nin kararının bir diyalog ya da önceden bildirimle olmaksızın alınması üzüntü verici. UNESCO, Türk makamlarına gecikme olmaksızın, Dünya Kültür Mirası Komitesi’nin bir sonraki toplantısında, statüsü gözden geçirilecek bu istisnai mirasın evrensel değerinden geri adım atılmasından kaçınılması için, diyaloğa girmeleri çağrısında bulunuyor" ifadeleri kullanılmıştı.

Türkiye'den UNESCO'ya ''Ayasofya'' yanıtı

Karardan kısa süre önce de açıklama yapan UNESCO, "Yapılacak değişikliklerin önceden UNESCO’ya bildirilmesi gerekiyor" demişti.

Türkiye'den UNESCO'ya ''Ayasofya'' yanıtı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da konuyla ilgili UNESCO'ya yanıt verdi. Yavuz, Twitter hesabından şu açıklamaları yaptı:

Football news:

Raheem sterling: Looking for tickets to Lisbon. From the 10th to the 24th. Retweet if you can help
Pep Guardiola: Gabriel is the best player of matches with Real Madrid
Three heroes of Lyon in the match with Juve – among them the defender, whom the fans drove in the fall
Manchester City and Lyon will meet in the 1/4 final of the Champions League on August 15 at Jose Alvalade
Photo of Pep and Zizou – just a gift for Showsport users
Ronaldo was eliminated so early from the Champions League for the first time in 10 years, although he tried very hard – in the playoffs for Juve, only he scores
Rudi Garcia: to Pass Juventus is a feat. The most pleasant defeat in my career