Turkey

Yaya geçidi düğmeleri gerçekten işe yarıyor mu? Dünya hiçbir işe yaramayan düğmelerle dolu!

Yaya geçidi düğmeleri gerçekten işe yarıyor mu? Dünya hiçbir işe yaramayan düğmelerle dolu!

Langer'a göre, plasebo düğmelerinin hayatlarımız üzerinde net bir olumlu etkisi var çünkü bize kontrol yanılsaması veriyorlar - ve alternatifin hiçbir şey yapmayacağı durumlarda bu düğmelere basmak yapılacak bir şey halini alıyor.

Yaya geçitlerindeki düğmeler ise, bizi çevremize dikkat etmeye zorlayarak bizi daha güvenli hale getirebilirler. Ve sonuçta, bir düğmeye basmak fazla çaba gerektirmez.

Langer, "Düşündüğünüzde, o kadar küçük bir yanıt ki, herhangi bir etkisi olmasa bile neredeyse bir maliyeti yok. En azından psikolojik bir amaca hizmet ediyorlar" dedi.

Yaya geçidi düğmeleri gerçekten işe yarıyor mu? Dünya hiçbir işe yaramayan düğmelerle dolu!

KAPIYI KAPATMA VE AÇMA DÜĞMESİ

Peki ya asansörde tüm tuşların arasında 'ben buradayım' diyen "kapıyı kapat" düğmesi? Dünyanın birçok ülkesinde bu düğme de işe yramıyor.

Ulusal Asansör Endüstrisinden Kevin Brinkman yaptığı açıklamada "Basitçe söylemek gerekirse, asansör kullananlar bu düğmeyi kullanarak genellikle kapıları daha hızlı kapatamayacak" dedi.

Tüm dünyadaki asansörlerde genellikle o asansöre ayrılan biniş süresine ulaşılmadığı sürece, düğmeye basmak hiçbir şey yapmaz. Aynı şey kapı açma düğmesi için de geçerli, asansör tamamen durmadığı sürece, ya da bastığınız kata ulaşmadan önce bu düğmeye basmanız bir şey değiştirmez. Sadece itfaiyeciler, acil durum personeli ve bakım görevlileri, gecikmeyi bir anahtar veya kodla geçersiz kılabilir. Hatta çoğu asansörde, elinizi kapı sensörüne tutmak yerine bu düğmeye basarsanız, kapı kontrolünüz dışında kapanabilir.

Dünyanın en büyük asansör üreticisi tarafından yapılan açıklamada "Düğmenin işlevselliği - kapıyı daha erken kapatsın ya da kapatmasın - bina kodu veya müşteri tarafından belirlenir" dedi.

Football news:

Coach miner Castro about the Europa League: Ready to take on any opponent
Moreno has 6 goals in his last 5 games for Villarreal
Coach of Zagreb: In the matches with Krasnodar, we showed how good we are. Only the implementation needs to be worked on
Ole Gunnar Solskjaer: Manchester United are waiting for three important weeks, matches with Chelsea, Leicester. We are confident in ourselves
Gattuso on Granada: If Napoli were killing time like this, we would have been smeared in the press
Dzeko is Roma's top scorer in European competitions. He scored the 29th goal and beat Totti
Mikel Arteta: We got to give them two goals. Would hate to fly out of the Europa League