Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Yeni dönemde Türkiye'nin gündemi ne olacak? Meclis maratonu hızlı başlayacak

Ekonomi yönetiminin ciddi bir mesai dönemi olacak. Bütçe Meclis'e geldiğinde birçok başlıkla ilgili bazı ipuçlarını göreceğiz. Sosyal ödemeler, ücretler ve vergilerle ilgili önemli ipuçları alacağız. İlk gündeme alınacak konulardan birisi kentsel dönüşüm konusu olacak. Bu yasa ile bazı engellerin ortadan kaldırılması söz konusu olacak. Kentsel dönüşümü mevzuat olarak ne engelliyorsa o ortadan kaldırılacak. Artık insanların inisiyatifine bırakılmayacak kadar ciddi bir konu olduğunu 6 Şubat'ta gördük. Burada İstanbul özelinde de bir düzenleme yapılacak. Aslında yeni düzenlemede İstanbul öne çıkacak. Kentsel dönüşüm ile ilgili olarak yeni bir başkanlık ve genel müdürlük kurulması planlanıyor.

Aile ve Gençlik Bankası kurulacak. Bu bildiğimiz anlamda şubeleri olan bir banka modeli değil. Bu bir fon gibi olacak. Norveç de böyle bir sistem var. Buranın gelirleri petrol doğal gaz ve madenlerden gelecek ve sosyal yardımların birçoğunu finanse edecek. Pilot olarak uygulama deprem bölgesinde başlayacak. Burada yasal düzenleme ile hemen kurulmasının ardından ilk finanse edeceğini konu evleneceklere kredi olacak. Burada 2 yıl ödemesiz 48 ay vadeli bir kredi olacak. 150 bin lira olarak düşünülüyor ve faizsiz olacak. Burada aslında 6 yıl sonraki bir taksiti düşünürsek hibeye benzer bir kredi sistemi olacak.

Faruk Erdem'in canlı yayında anlattıkları:

"Meclis önümüzdeki dönem milyonları ilgilendiren bir düzenleme serisini çıkartmak durumunda. Bunun yanında 17 Ekim'de 2024 yılı bütçesi gelecek. 3 Ekim'de Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Meclis'te bir sunum yapacak. Para politikalarından Merkez Bankası'nın duruşu, fiyat istikrarı için verilen mücadele konusunda vekiller bilgilendirilecek. Aynı gün eylül ayı enflasyonu açıklanacak. Aralık ve ocak ayında yapılacak zamlarla ilgili 3 aylık enflasyon verisi elimizde olacak. Yasal düzenleme ile çıkması gereken bazı konular var. Netice itibarıyla ücretlere rutin artışlar yapılıyor ama ek artış yapılacaksa veya bir refah payı verilecekse onun yasa ile çıkması gerekiyor. Meclis'in önünde ciddi dosyalar var.