Turkey

Yerli otomobil CEO'su: Otomobilden fazlasını yapacağız

Yerli otomobilin CEO koltuğuna oturacak isimin kim olacağı merakla bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla ’ın ismi de netleşti. Uzun zamandır kulislerde CEO’luk görevi için adı geçen Karakaş, otomobil sektörünün içerisinden gelen bir isim. En liyakatli atamalardan biri olarak görülen Karakaş ismi üzerinde otomotiv sektöründe tam bir konsensüs var. Almanya’da doğup büyüyen Karakaş bir Türkiye sevdalısı. İlk ve ortaokulu Almanya’da, liseyi Ankara’da tamamlayan Karakaş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Mezuniyetten bir gün sonra Aselsan’da tasarım mühendisi olarak iş hayatına başlayan Karakaş, 1990 yılında Bosch Türkiye’ye geçti ve 1997’de Bosch Türkiye’nin satış direktörü oldu. Karakaş, iki yıl genel müdür yardımcılığı görevini sürdürdükten sonra 2004’te Bosch Türkiye’nin başına geçti ve bu süre zarfında 600 milyon avroluk yatırımla ürün geliştirme biriminin büyütülmesine ve satış ağının yeniden şekillendirilmesine liderlik etti. Karakaş yönetiminde 9 bin 600 çalışanlı Bosch Türkiye, senelik 1,5 milyar avroluk ciroya ulaştı. 2007 yılında Bosch Küresel’de grubun en karlı iş birimi Otomotiv Satış Sonrası Hizmetleri’nde tüm dünya için satış ve pazarlama sorumlusu olan Karakaş, Bosch Car Service’i yeniden yapılandırarak şirketin veriminin önemli derecede artırılmasına liderlik etti.

Karakaş, son 5 senedir Bosch’un stratejik önemli kollarından 18 bin çalışanlı ve 4 milyar avro cirolu Elektrikli Tahrik Sistemleri’nde icra kurulu üyeliği, satış ve pazarlama iş birimi sorumluluğunu üstleniyor.Asya’daki zorlu projeler için de ilk akla gelen isimlerden biri olan Karakaş, kendisine bağlı çalışan Kore’de bir ve Çin’de iki ortak girişimin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Karakaş, 2011 yılında Alman ekonomi gazetelerinden Handelsblatt’ın yaptığı araştırmada, Almanya’nın en büyük 30 şirketini yönetmeye aday 100 yöneticiden biri olarak seçildi.

TECRÜBEMİ ÜLKEME AKTARACAĞIM


1 Eylül itibarıyla Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’nin CEO’luk koltuğuna oturmaya hazırlanan Karakaş projenin Türkiye için makroekonomik gerekliliğin yanında ileri teknoloji alanında olmasından dolayı stratejik olarak çok büyük önem teşkil ettiğini ve doğru bir proje olduğunu söyledi. Karakaş, son 12 yıldır otomotiv teknolojilerinin içinde aktif rol aldığını hatırlatarak, şöyle devam etti: “Teknolojideki gelişim klasik otomobili bir mobilite ekosistemine dönüştürecek. Projemizdeki yüksek motivasyon ve kararlılığı, ülkedeki büyük potansiyelin kullanımıyla birleştirdiğimizde küresel pazarda söz sahibi olunacağına kesin gözüyle bakıyorum. Türkiye’de doğdum, büyüdüm, bu ülkede okudum. İş hayatına Türkiye’de adım attım. Bu projeyle küresel pazarlarda edindiğim bilgi birikimimi ve tecrübemi ülkeme aktarabilme fırsatım olduğu için çok mutluyum. Emin olun Türkiye, küresel ortamda rekabet edebilen bir marka ve otomobilden daha fazlasını yapacak.”

BMC ile otomotivin hizmetindeyiz

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak: Milli Otomobil Ortak Girişim Grubu olarak yola çıktıkları günden bu yana hem 10 yıllık detaylı yol haritasını hem iş planını hem de finansal fizibiliteyi tamamladık. BMC de, 54 yıllık otomotiv deneyimi ve 2 bin 300 çalışanıyla projenin hizmetinde olacak.

Otomotiv sektörü kendini ispatladı

Kök Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç: Otomotiv ve yan sanayi gerek üretim gücü gerekse ihracatıyla örnek gösterilen bir noktaya geldi. Türkiye’nin kendi markasıyla da küresel arenada yer alabilmesini gönülden diliyor ve bunun için var gücümüzle çalışacağımızı söylemek istiyorum.

Dönüm noktası tarihî bir adım

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça: Bu proje ‘dönüm noktası’ denebilecek tarihi bir adım. Turkcell olarak, Türkiye’yi teknolojide tüketen değil, üreten ülke konumuna taşıyacak işler yapmak en büyük hedefimizdir. Dünyanın ilk dijital operatörü olarak otomotiv sektöründe katma değerli ürünler üreteceğiz.

Dünyaya örnek gösterilecek

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu: Yerli otomobil, Türkiye’nin sanayisinin gücünün ve geleceğin teknolojilerinde söz sahibi olma idealindeki kararlılığının bir göstergesi. Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin dünyada da örnek gösterileceğine inanıyorum.

Football news:

Zlatan Ibrahimovic: I am the President, player and coach! If I had been in Milan since the start of the season, we would have taken the scudetto
Sarri on the defeat by Milan: we played first-class football for 60 minutes. Then-turbidity
Pioli on the victory over Juve: Milan became a team. We can play even better
Pioli beat Juventus for the first time as a coach
Vardy has scored 10 goals for Arsenal in Premier League matches. Only Rooney has more
Ronaldo scores or gives an assist in 17 consecutive Serie A matches, where he scored 25 (21+4) points
Saka has given 12 assists in all competitions this season. Only de Bruyne and Trent have more players in the Premier League