У перший день роботи освітнього центру вступників із окупованої території – небагато. На камеру спілкуватися відмовляються, посилаючись на небезпеку. Луганчанка Анастасія своє обличчя показувати не боїться. Вона вже вступила до вишу торік, скориставшись послугами освітнього центру.

Розповідає: "У мене не було ЗНО, бо я вже закінчила все. Здавала іспити тут вже. Я навіть не знала, які іспити потрібні. Я приїхала дізнатися, але мене одразу просто... дуже швидко це все сталося. Дякую, звичайно, що мені розповіли про це. Я навіть не знала, що є така програма".

Спрощена процедура передбачає, що абітурієнти без українського атестата та ЗНО спочатку мають скласти підсумкову державну атестацію з української мови та історії України. Третій іспит – з профільного предмета. Крім вступників з окупованої території, такою ж процедурою можуть скористатися переселенці, які цього року виїхали до мирної України, а також жителі населених пунктів, які перебувають неподалік лінії розмежування.

Саме так до університету вступив торік житель одного із прифронтових населених пунктів Кирило: "Я приїхав, мене спочатку зустріла Мацай Наталія Юріївна. Вона допомогла, все розповіла, провела в аудиторію, де я здавав самі іспити. Потім мені включили саму програму – я здавав онлайн".

Директор освітнього центру "Донбас-Україна" Наталія Мацай пояснює: "Ми їх зустрічаємо, коли вони приїжджають на автовокзал, супроводжуємо, вирішуємо якісь побутові проблеми. Крім того, цих абітурієнтів, разом з їх батьками, ми безкоштовно селимо в гуртожиток, якщо в цьому є необхідність".

Один із восьми освітніх центрів на Луганщині розташований безпосередньо у стінах вишу. Луганський національний університет – сам "переселенець", і вже чотири роки розташовується у приміщенні своєї колишньої філії у Старобільську. Тож тут до абітурієнтів з окупованої території ставляться з розумінням.

Ректор Сергій Савченко запевняє: "Ми із цими студентами вже маємо досвід роботи, маємо деякі методики психологічного впливу, соціально-психічного впливу. І я вам скажу, що ця робота – вона успішно виконується. Їх вже не впізнати цих хлоп'ят. Вони по-іншому думають, по-іншому себе поводять".

Спрощеною процедурою вступу до вишів торік успішно скористалися 1,5 тис. абітурієнтів. Цього року центри "Донбас-Україна" працюватимуть до 28-го вересня.

Олексій Ткаченко, Борис Павлов, "5 канал"