logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Ukraine

День відкриття Антарктиди: Як людство дізналося про найхолодніший материк і до чого тут Велика Ведмедиця

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел Антарктида - домівка для пінгвінів

28 січня, у День відкриття Антарктиди, розповідаємо про цю подію та й загалом про найтаємничіший і найнебезпечніший для людини континент

Шостий, найхолодніший та найпівденніший материк Земної кулі було відкрито пізніше за всі інші і довго не був досліджений через наднизькі температури. Хоча і зараз, через двісті років після відкриття, він ховає у собі чимало загадок.

Найцікавіше про Антарктиду

Антарктида, Арктика та Антарктика по суті є схожими поняттями, які все ж дещо відрізняються між собою.

Антарктида — це континент, центр якого майже збігається з південним географічним полюсом. Материк омивається Атлантичним, Індійським та Тихим океанами. Цікаво, що у 2000 році Міжнародна гідрографічна організація запропонувала назвати води, що омивають Антарктиду на південь від 60° півд. ш., Південним океаном. Антарктида є рекордсменом серед материків за багатьма характеристиками та показниками. Приміром, середня висота поверхні Антарктиди – найбільша з-посеред інших материків, також тут розташовані точки найнижчої відносної вологості повітря, найсильнішого та найтривалішого вітру та найінтенсивнішої сонячної радіації, зафіксовано найнижчу температуру та найсухіший клімат.

Фото з відкритих джерел Льодова печера

Взимку тут до мінус 90 граудсів за Цельсієм, а влітку – мінус 30-50 градусів. Клімат Антарктиди надзвичайно схожий на марсіанський, тому NASA тестували тут свою космічну програму "Вікінг". Антарктида є заповідником, у якому ростуть і навіть квітнуть лише дві рослини – Антарктичний Луговик і Колобантускіто, а на землі живуть лише пінгвіни.

Фото з відкритих джерел Антарктичний Луговик

Антарктида завдячує своєю назвою грецькому слову, що значить "навпроти Арктики", тобто "навпроти півночі". При цьому Арктика – це єдиний фізико-географічний район Землі, що примикає до Північного полюсу і об’єднує частини материків Євразії та Північної Америки, Північно-Льодовитий океан та острови у ньому. 

Фото з відкритих джерел Льодове скупчення

У свою чергу слово "Антарктика" означає "навпроти ведмедя", а значить, навпроти сузір’я Великої Ведмедиці, що на Північному полюсі. Справжні білі ведмеді, як могло здатися спочатку за аналогією, не живуть тут через наднизькі температури. Антарктика — це південна полярна область Землі, що об’єднує Антарктиду та острови і ділянки Атлантичного, Індійського і Тихого океанів.

Фото з відкритих джерел У найтеплішій частині Антарктиди живуть птахи

Історія досліджень Антарктиди

Цікаво, що про існування Антарктиди здогадувалися ще древні греки і назвали її Terra Australis Incognita, тобто Невідома Південна земля, малюючи її на картах. Елліни вірили, що така земля потрібна світові, аби "збалансувати" своєю вологістю та холодом надлишок суші — Європу, Азію та Африку. А на думку Аристотеля, відповідно до теорії симетричності землі, існує суша на півдні від Африки. А вперше слово "Антарктика" було вжито у ІІ столітті.

При цьому європейські географи змогли дізнатися щось зрозуміле про Південний полюс під час великих географічних відкриттів – у XV—XVI століттях після подорожей мореплавців до мису Горн та мису Доброї Надії. Тоді люди збагнули, що Невідома Південна земля існує.

Першим судном, що у 1599 році перетнуло південне полярне коло, був корабель з Дірком Геррітцем на чолі. Судно спустилося до 64° півд. ш. і виявило високу землю. Пізніше були відкриття островів навколо Антарктиди. А у 1773 році Джеймс Кук, перетнувши Південне полярне коло, був найближче до материка, а втім, не побачив землі, бо не дійшов до неї морем трохи більше 200 кілометрів. Кук склав карту Південної півкулі та зазначив, що десь там є непрохідні поля та гори льоду.

Минає півстоліття і у 1819 році англійський купець Вільям Сміт відкрив землі південніше куківських досліджень –острови Лівінгстон, Південні Шетландські острови.

А за рік – 28 січня 1820 року – російська антарктична експедиція стає першою у світі, яка відкриває Антарктиду в рамках своєї навколосвітньої антарктичної експедиції. Дослідницька група прибула на човнах "Восток" і "Мирный" під командуванням Фабіана Ґотліба фон Беллінсгаузена за участі Едварда Брансфілда, Натаніеля Палмера та Михайла Лазарєва і протягом року вивчала континент. Група вийшла за межі полярного кола, таким чином здійснивши повне плавання навколо Антарктиди.

Фото з відкритих джерел Спуск в ущелину на острові Росса

А вперше повністю материк зобразили на карті англійця Джона Меррея у 1886 році і назвали "Вірогідним Антарктичним континентом". Нарешті офіційно льодовий материк назвав "Антарктидою" у 1890-х шотландський картограф Джон Бартоломью.

Після цього між експедиціями почалося справжнє змагання за першість у підкоренні Південного полюсу. Серед них були дослідники під керівництвом британців Роберта Скотта (1901 – 1904, 1910 – 1913), Ернеста Шеклтона (1907 – 1909, 1914 – 1917), норвежця Рауля Амундсена (1910—1912), австралійця (1911 – 1914) Дугласа Моусона. Найдужче боролися між собою Скотт та Амундсен. Першими прийшли моряки Амундсена – 14 грудня 1911 року, а 30 січня на Південний полюс прибув Скотт. Проте його експедиція загинула на зворотному шляху від голоду, холоду та втоми. Вижили лише ті, кого Скотт залишив на березі на базі.

А у 1958 на Антарктиду прибула радянська експедиція під керівництвом Євгена Толстікова, досягнувши Полюсу недоступності та заснувавши там станцію. 

Фото з відкритих джерел Криголам в Антарктиді

*************

Сьогодні продовжується освоєння та вивчення Антарктиди. Тридцять країн, зокрема й Україна, розбили там свої постійно діючі бази, де дослідницькі групи цілий рік проводять метеорологічні, гляціологічні та геологічні дослідження.

Themes
ICO