Ukraine

Дорогоцінне каміння та вишукана різьба - як прикрашали середньовічні книги

Книги були одними з найдорожчих речей епохи середньовіччя. Зазвичай їх виготовляли у скрипторіях при монастирях. Писалися вони вручну. Цінність книги визначалася не лише кропітливою ручною працею спеціально навчених монахів, а й численними прикрасами на обкладинках.

Золото, срібло, інкрустоване коштовне каміння, емаль та різьба по слоновій кістці й не тільки прикрашали давні обкладинки. Нерідко елементи цих розкішних оправ створювалися в різних місцях, країнах та навіть у різні століття. Наприклад, оправа книги, що нині зберігається в Музеї Клюні, Париж, має вставку зі слонового бивня Х ст., а ювелірні роботи були виконані уже в ХІІІ ст., повідомляє Центр середньовічних та ранньомодерних студій.

Справжнім витвором ювелірного мистецтва є обкладинка рукопису із Ліндау. Кодекс був названий за місцем зберігання – Абатство Ліндау, Німеччина. Рукопис містить тексти чотирьох Євангелій: від Матвія, Марка, Луки та Івана.

Подібні книги були й у Київській Русі. Однією з найдавніших писаних книг вважають "Остромирове Євангеліє" 1056 року. Цінність подібних та навіть звичайних книг тих часів легко уявити занурившись у давні літописи. Наприклад у Галицько-Волинському літописі є згадка, що князь Володимир Василькович, син Василька Романовича придбав невеликий молитовник за 8 срібних гривень, в той час як ціле поселення можна було купити за 50.

Початок занепаду епохи дорогих книг пов'язують із винайденням друкарського верстату у 1440-х. Винахід належить німцю Йоганну Гутенбергу. Проте цінність майстрів каліграфії та забаганки багатіїв все ще сприяли дорогим виданням.

У мережі опублікували фото вітражних медальйонів епохи середньовіччя. Техніку вітражів використовували не лише під час будівництва величних готичних соборів, а й для прикрашання будинків та крамниць заможних городян.

Зараз ви читаєте новину «Дорогоцінне каміння та вишукана різьба - як прикрашали середньовічні книги». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Football news:

Jurgen Klopp: We are not thinking about next season, but about this one. There is much more to come
Inter is ready to buy out Sanchez from Manchester United for 20 million euros (Goal)
Werder fans are the best: they supported the team with a tractor emblem and thanked the Union with a hundred cases of beer
Flick about the Cup final with Bayer: It will not be like in the championship. They can hurt us
Holland will play in Dortmund and under 9-m number from the next season
Solskjaere and Lampard are among the contenders for the title of best coach in June in the Premier League
Umtiti injured his left knee. He won't have surgery