Ukraine

«Грип-19». Чи поєднуються грип з «ковідом»

Із початком осені кількість випадків інфікувань коронавірусом стрімко зростає. А ще традиційно восени сили набирає традиційний «старий-добрий» грип. У Всесвітній організації охорони здоров’я навіть прогнозують чотири штами цієї недуги.

Про те, чим відрізняється COVID-19 від грипу, чи можна поєднати вакцинацію від грипу та від коронавірусу та яким буде епідсезон у 2021-2022 році, – читайте у матеріалі NTA.

Грип & коронавірус

У Центрі громадського здоров’я зауважили, що епідемічний сезон минулого року був унікальним, оскільки циркуляції вірусів грипу майже не спостерігалося. Натомість значно домінували віруси респіраторної групи інфекцій. На це, зокрема, вплинули карантинні обмеження.

Цьогоріч епідсезон може бути більш інтенсивним, із реєстрацією понад 100 тис. хворих на тиждень.

«Це пов’язано з уже підтвердженою циркуляцією штаму «Дельта», який спричиняє важчий перебіг захворювання. Тому пік захворюваності очікується раніше — у жовтні-листопаді, зважаючи на поточні тенденції захворюваності. Минулого року й під час весняної хвилі такого росту захворюваності ми не спостерігали», –  зазначила Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду ЦГЗ.

Захворюваність на віруси респіраторної групи в Україні вже зростає. Так, позаминулого тижня на ГРВІ захворіло близько 182 тисяч українців. Кількість хворих зросла більше, ніж на 50%, у порівнянні з попереднім тижнем.

Що спільного та відмінного

COVID-19 і грип на перший погляд можуть здатися дуже схожими, оскільки в обох випадках розвивається респіраторне захворювання, що може мати як легкий перебіг, так і важку форму.

Утім, грип має менший інкубаційний період і коротший послідовний інтервал (час між послідовними випадками), ніж коронавірусна інфекція.

Послідовний інтервал для COVID-19  становить 5-6 днів, а для вірусів грипу – 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж коронавірус. Також інфікована SARS-CoV-2 людина може заразити від 2 до 2,5 осіб, що більше, порівняно з грипом.

Дослідники Університету Південної Кароліни дійшли висновку, що при перших симптомах можна зрозуміти, чим ви хворієте: COVID-19, грип чи застуда. Для цього вчені склали послідовність появи симптомів коронавірусу та грипу.

COVID-19:

Грип:

Часто втрата нюху та смаку є симптомом при COVID-19. Натомість грип таким чином не проявляється. Через закладений ніс або запалене горло нюх і смак можуть лише притуплюватися.

Завідувачка 4-го відділення Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Таміла Алексанян розповідає, що грип та коронавірус подібні симптоматикою: гарячка, респіраторні прояви, болі в горлі. Тому лікарка радить при перших симптомах звертатися до лікаря, який і визначить, чим хворіє людина.

«Якщо грип людина може лікувати сама, то з коронавірусною хворобою треба звертатися до лікарів. Особливо це стосується людей, які мають супутні хвороби, старші люди. Хоча зараз і молоді часто хворіють», – зауважила вона.

Також Таміла Алексанян пояснила, що одночасно заразитись коронавірусом і грипом – неможливо.

«Часто плутають ковід і грип, бо ПЛР-тест може показати негативний результат. Людина хворіє на коронавірус, а думає що на грипоподібні захворювання. Для цього існують лікарі, щоб визначати», – сказала Алексанян.

Також на її думку, грип цього епідсезону не буде, більш поширеним, ніж торік, адже в країні досі діють карантинні обмеження.

Чотири штами грипу в Україні

В Україні у цьому епідеміологічному сезоні можуть циркулювати чотири штами грипу. Такий прогноз дали у Всесвітній організації охорони здоров’я.

Йдеться про такі штами грипу:

Оксана Кошалко наголосила, що саме ці штами увійшли до складу чотиривалентних вакцин проти грипу, які будуть використовувати в цьому епідсезоні.

Вакцинація від грипу

Цьогоріч на приватному ринку очікується близько мільйона доз вакцин від грипу. Завідувач відділу імунізації ЦГЗ Олександр Заіка розповідає, що наразі вакцини для профілактики грипу проходять державний контроль якості. В Україні очікують вакцини ДЖІСІ ФЛЮ КВАДРИВАЛЕНТ (Корея), ВАКСІГРИП ТЕТРА (Франція) й ІНФЛУВАК ТЕТРА (Нідерланди).

Олександр Заіка наголосив, що запобігти ускладненням від грипу допоможе вакцинація. Робити щеплення можна впродовж усього епідсезону, однак найкраще вакцинуватися на початку епідсезону – у вересні-листопаді. Також важливо враховувати, що ефективність вакцини настає через 14 днів.

Медики закликають насамперед вакцинувати від грипу найбільш вразливі групи: вагітні жінки, люди старші 60 років, діти від 6 місяців.

«Є люди, які дуже сприйнятливі до грипу і він викликає тяжкі ускладнення. Ми знаємо, що таким сприйнятливим населенням є люди 60+, діти від 6 місяців, люди із супутніми захворюваннями (діабет, серцево-судині захворювання), а також вагітні. Тому якщо говорити про вакцинацію, то у пріоритеті саме ці групи», – додав він.

Варто пам’ятати і те, що вакцинація від грипу не захищає від COVID-19 і навпаки. Якщо ж людина поєднує вакцину проти коронавірусу та вакцину проти грипу, то рекомендовано робити це з інтервалом не менше 14 днів.

«Ми користуємося рекомендацією наших міжнародних партнерів, ВООЗ, а також рекомендаціями національно-технічної групи експертів з імунопрофілактики. Що стосується вакцинації від ковіду та грипу, то найближчим часом цією групою будуть ще переглянуті терміни, але попередньо – це не менше двох тижнів інтервалу», – зазначив Заіка.

Натомість Таміла Алексанян розповідає, що щеплення проти грипу і коронавірусу можна робити навіть в один день, оскільки вони є безпечними. Варто лише зважати на побічні реакції, які можуть виникати після вакцинації проти COVID-19.

Обережно! Антибіотики

Коронавірусна інфекція, грип та інші ГРВІ — це вірусні хвороби, а тому не потребують лікування антибіотиками, зауважив Роман Колесник, завідувач відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю ЦГЗ.

За його словами, антибіотик не діє на віруси і призначений для лікування лише бактеріальних інфекційних хвороб. Рішення щодо призначення антибіотиків приймає лікар на основі комплексної оцінки ризиків приєднання бактеріальної інфекції. Лікарі повинні контролювати ефективність антибіотиків через 2-3 дні після їх призначення.

«Приймаючи антибіотики без лікаря через затяжний кашель, нежить або щоб швидше одужати — ви наражаєте себе на небезпеку, оскільки препарат може мати побічні реакції – алергічні, токсичні. Також проблема антимікробної резистентності може бути», — додав Роман Колесник.

Валерія Рабінович

Оцініть новину

Клас!

0

Я це люблю

0

Ха-ха

0

Сумно

0

Злість

0

Обіймашки

0

Шооо?

0

Football news:

And to show what a donkey kick is in football? 50 Years ago in England they scored the best goal of the season
Sulscher on Ferguson's words about Ronaldo: We all want to see Cristiano on the pitch because of his uniqueness. But he can't play in every match
Pep on the requirement to stay on top: People judge me not by trophies, but by what will happen tomorrow
Joan Laporta: The Super League is alive, it will replace the Champions League. Juve, Real Madrid and Barcelona continue to win in the courts
Karim Benzema: Clasico remains the best match in football. It doesn't matter which players are playing
In favor of PSG, after the VAR, they awarded a penalty for playing with their hand. Perhaps Icardi had fouled before
Arsenal defender White: I don't watch football. All I want when I come home is not to think about him