Ukraine

Медовий Спас 2020: як святкують Маковія

Медовий Спас, або Маковія, святкується 14 серпня.

Медовий Спас, або Маковія (також Перший Спас, Спас на воді, Маковея), святкується у перший день Успенського посту - 14 серпня. “Спас” - коротка форма від “спасіння” та “спаситель”. Медовий Спас - перший із трьох існуючих. За ним ідуть Яблучний та Горіховий.

Про історію виникнення свята і традиції - читайте далі. 

МЕД ТА КВІТИ

До цього дня дуже добре назбирати польових квітів і підготувати баночку меду або води, щоб принести їх до храму й освятити після ранкової літургії, дочекавшись водосвятного молебну. Це - давня традиція принесення у домівку благословення Господнього.

Щодо вживання їжі, то треба пам’ятати, що це - перший день посту.  Він припадає на п’ятницю, тому священики та ченці вживають суху їжу: горіхи, ізюм тощо. Для вірян головне - з цього дня намагатися не вживати м’ясо, рибу, молоко, яйця.

ПІДІЙТИ ДО ХРЕСТА

Але, звісно, не мед, і не квіти найголовніші цього дня на літургії. Найголовніше - винесення з вівтаря Чесних Древ Животворчого Хреста Господнього та можливість підійти та вклонитися йому. За переданнями, у цю мить Небо, Сам Господь наближаються до людей.

Це свято корінням сягає у ІХ сторіччя. У Константинополі (Візантія) частини хреста Господнього переносилися з імператорського палацу до храму Софії.  Два тижні їх носили Константинополем, аби вберегти містян від хвороб і злих духів, освячували ними воду.

Вважається, що саме Хрест, а не квіти чи мед, треба з радістю зустрічати, усім серцем дякуючи Богу за Його милість.

ІСТОРІЯ СВЯТА МАКОВЕЯ

Маковія вшановує пам’ять мучеників Маковеїв - 7 братів та їхньої мами. Вони сповідували віру у Господа і  були жорстоко катовані та вбиті за те, що не захотіли вклонитися ідолам.

Це події Старого Заповіту, які трапилися приблизно у 166 році до Різдва Христового. У ті часи правив Ізраїлем язичник Антиох Єпіфан, який переслідував за віру у Господа і намагався усіх переконати вклонитися грецьким ідолам.

Йому розказали про родину Маковеїв, у якій мама Соломія виховала 7 синів у вірі Господній. Цар повелів привести усю сім’ю до нього та вимагав зректися віри. Отримавши у відповідь “ні”, Антиох Єпіфан розлютився.

На очах мами Соломії та молодшого брата він наказав відрізати язики, пальці рук та ніг, обдерти шкіру з їхніх голів і катувати каленим залізом шістьох братів Маковеїв.  Так він намагався зламати дух мами Соломії. Але мати, дивлячись на страждання її дітей, тихо сказала молодшому синові: “Не бійся цього ката. Біль триватиме недовго. Зустрінь смерть, як твої брати, щоб я змогла усіх вас зустріти у Вічності”.  І молодший брат послухався маму. Тоді Антиох велів його катувати до смерті, а потім жорстоко замучив і Соломію. Ця сім’я і досі відома усім віруючим людям як приклад незрівнянної стійкості і віри Господу.

У нас свято Маковія з’єдналося з днем мучеників Маковеїв ще й тому, що у цей день на нашій території  розпочинався збір макових зерен.

ЧОМУ НАЗИВАЮТЬ МЕДОВИМ

Наші пращури цього дня святили мед "нового збору". Після освячення його використовували у перепічці.

НА МАКОВІЯ КНЯЗЬ ОХРЕСТИВ КИЯН

Літописи свідчать, що саме на Маковія - 1 (14) серпня 988 року - князь Володимир охрестив киян. Тоді в гирлі річки Почайни охрестилися 12 синів князя Володимира. А джерело, де їх хрестили, назвали Хрещатицьким.

Football news:

Havertz scored the first hat-trick of his career
Alvaro Morata: Juventus is a real family. I couldn't say no to this club
Mourinho called the defeat to Bayern Munich in 2012 the worst in his career: Real Madrid was the best team in Europe
Actor Ryan Reynolds can buy the Wrexham club from the 5th English division
Suarez wept as he left the Barca base. He said goodbye to the team's players
Barcelona will try to hire defender Athletic Nunes if Garcia's transfer fails
Havertz scored the first goal for Chelsea