Ukraine

Мільйони вбитих і поранених: Хроніки Курської битви, що "зламала хребет" Гітлеру

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

Sasapost
Sasapost

Єгипетська політична онлайн-газета

Кулеметний розрахунок висувається на вогневу позицію, Курська дуга РІА Новини, Федір Левшин

Фюрер Німеччини Адольф Гітлер побачив у Курській дузі можливість завдати нищівного удару по Радянському Союзу, знищити важливу частину його наступальної потужності і повернути втрачену довіру німців. Однак ще до початку битви німці втратили найголовніше — елемент несподіванки. Як почався великий бій, в якому з обох сторін брало участь близько 3 мільйонів солдатів?

Про це пише Sasapost.

Сталінград місяцями чинив опір атакам німецької армії. Росіяни продовжували захищати місто, незважаючи на сотні тисяч полеглих бійців, доти, доки німецькі солдати не здалися. Вони не змогли протистояти жорсткій радянській контратаці і партизанській війні.

Багато хто не знає, що через кілька тижнів після Сталінградської битви Гітлер зібрав ударну групу з сотень тисяч німецьких солдатів, а також велику кількість бойової техніки, включаючи літаки і танки, щоб піти в наступ на Курську дугу, розташовану в 500 кілометрах на північний захід від Москви.

Німці хотіли відновити баланс сил на радянському фронті і повернути впевненість у власних силах, втрачену кілька місяців тому. На Курській дузі були ударні частини Радянської армії: два мільйони солдатів, танки і бойові літаки. Німці планували повторно зайняти цей стратегічний регіон, заблокувати радянські війська з півночі і півдня та повністю їх знищити. Радянських військовополонених вони планували використовувати на німецьких військових заводах, які почали відчувати дефіцит робочої сили.

Військові зіткнення в липні і серпні 1943 року стали відомі як Курська битва. Вона переламала хід військових дій. Німецька операція стала справжньою катастрофою для гітлерівців і гучною перемогою Радянського Союзу, що дісталася йому дорогою ціною. Радянська армія скористалася провалом німців, продовживши витісняти їх зі своєї території, поки в квітні 1945 року їй не вдалося дійти до Берліна.

Як почався великий бій, в якому з обох сторін брало участь близько 3 мільйонів солдатів? Які основні події битви? Нижче ми детально про це розповімо.

Гітлер намагався відновити репутацію після поразки

Не минуло й року після хвастощів Гітлера про те, що кораблі більше не ходять по Волзі після взяття німцями Сталінграда, як це місто перетворилося на головний провал гітлерівської армії. Радянський Союз завдав німцям найбільшої поразки за всі чотири роки військових дій. У січні 1943 року битва під Сталінградом закінчилася капітуляцією 6-ї німецької армії.

Втрати німців і їхніх союзників не обмежувалися Сталінградом. Німці зазнавали поразки на всіх фронтах. Видатний німецький генерал Ервін Роммель на прізвисько "Лис пустелі" програв знамениту битву при Ель-Аламейні. Німецький Африканський легіон почав відступати, поки сили союзників не витіснили його з Північної Африки. Далі вони стали готуватися до прориву німецької блокади навколо Європи, а найближчою метою була обрана Італія.

Поразки змусили Гітлера терміново вдатися до великомасштабних військових дій. Він хотів відновити престиж нацистської військової машини і придушити запеклі контратаки союзників на всіх фронтах. Радянський фронт був обраний Гітлером і його радниками як найнебезпечніший, бо він близько знаходився до німецького тилу і неодноразово відбивав німецькі атаки.
За кілька тижнів до початку Курської битви, або операції "Цитадель", як її називали в Німеччині, британська розвідка передала СРСР важливу інформацію про те, що німці готують найбільшу військову операцію. Британці змогли зламати закодовані машиною Enigma німецькі повідомлення. Таким чином, німці втратили елемент несподіванки - одну із запорук перемоги.

Ця цінна інформація сприяла зміні ходу битви ще до її початку. Радянська армія встигла приготуватися до відбиття першої німецької атаки, а потім перехопила ініціативу і почала контрнаступ.

Німеччина ненавмисно допомогла своїм ворогам. Німецька армія на кілька тижнів затримала наступ, чекаючи важкі танки "Пантера" і "Тигр", які перевершували радянські аналоги. Ця затримка дала Радянській Армії час на те, щоб зміцнити бойові рубежі, стабілізувати оборону, встановити сотні протитанкових гармат і десятки тисяч мін.

Курська битва. Два мільйони солдатів і тисячі танків

До середини 1943 року на радянсько-німецькому фронті склалася рівновага сил. На Східному фронті, що тягнеться на тисячі кілометрів від Ленінграда до Чорного моря, не було ніяких значних проникнень на територію противника ні з одного, ні з іншого боку, за винятком одного району — Курська.

Підковоподібний виступ Східного фронту в районі Курська, що знаходиться під контролем радянських сил, становив 240 кілометрів з півночі на південь і 160 кілометрів — зі сходу на захід. У його центрі знаходилося стратегічне місто Курськ, яке було важливою частиною транспортної системи регіону.

Радянський Союз перекинув сотні тисяч солдатів у район Курська, щоб стримувати німецький наступ. Надалі росіяни використовували місто в якості плацдарму для багатьох військових операцій, що проводилися в глибині німецької оборони.

Гітлер побачив в Курській дузі можливість завдати нищівного удару по Радянському Союзу, знищити важливу частину його наступальної потужності і повернути втрачену довіру німців.

План полягав у тому, щоб одночасно вдарити по північному і південному фасу Курської дуги. Німці повинні були прорватися крізь радянську лінію оборони і з'єднати армії в Курську, взявши радянські війська в блокадне кільце. І тоді було б тільки два результати: або повне знищення радянських сил, або їхня капітуляція.

Нацистська Німеччина мобілізувала всіх, хто міг боротися, щоб заповнити людські ресурси, необхідні для проведення рішучого наступу. Вона закликала в армію всіх учасників Першої світової війни до 50 років, а молодіжна організація "Гітлерюгенд" вербувала до лав німецької армії тисячі молодих людей.

Німецькими військами командував Еріх фон Манштейн, який навесні 1943 року зумів здобути кілька перемог у Білгородській і Харківській областях на південь від Курська.

Еріх фон Манштейн доклав великих зусиль, щоб переконати німецьке керівництво скористатися цими досягненнями і почати атаку на Курськ до того, як СРСР прокинеться від удару, але Гітлер вирішив, як ми вже говорили раніше, трохи почекати. Він хотів краще підготуватися до атаки, але пізніше стало ясно, що тижні зволікання вирішили результат Другої світової війни.

Наступ німецької армії

Увечері 5 липня 1943 року понад пів мільйона німецьких солдатів за підтримки 2 тисяч одиниць військової техніки зробили масовану атаку на Курську дугу з півночі і півдня, але зіткнулися з радянською армією, що втричі перевищує їх сили. При цьому на захід уздовж лінії фронту знаходилося понад 100 тисяч німецьких солдатів.

Спочатку німецька піхота мала намір прорвати першу радянську лінію оборони і зайняти будь-яку висоту, щоб поставити над нею важкі знаряддя. Німцям вдалося просунутися вперед, але радянські війська відкрили вогонь по наступаючому противнику з установок "Катюша", які в той час були новітньою і ефективною зброєю.

Радянська авіація завдала ударів по всіх німецьких аеродромах на передовій. Планувалося знищити німецькі літаки або, принаймні, знизити ефективність німецького повітряного прикриття. Але радянські авіаудари не привели до бажаного результату. Радянські ВПС зазнали важких втрат - близько 200 бойових літаків, в той час як німці втратили менше 30.

Наступного дня сторони обмінялися артилерійськими обстрілами. Радянські снаряди не знищили наступаючі німецькі колони, але змогли затримати наступ німців на дві години.

На північному фасі 9-й німецький корпус зміг прорвати першу радянську лінію оборони і просунутися на 10 кілометрів углиб. Але в наступні дні німецький наступ значно сповільнився через лютий опір радянської армії, особливо при обороні Понирів. У місті йшли запеклі бої за кожен будинок, тому німці змогли взяти його під контроль тільки на кілька годин, перш ніж радянська армія вибила їх.

Таким чином, до 10 липня наступ німців на цій ділянці фронту було майже повністю зупинено.

На південному фасі вторгнення німців було більш успішним. Німецькі танки змогли прорвати третю лінію оборони, що призвело до загибелі десятків тисяч радянських захисників. Але до 12 липня радянські війська змогли стримати натиск німецької армії.

Танкова битва

Однією з тенденцій Другої світової війни стало активне використання танків, особливо в ході наступальних операцій.

Під час Курської битви відбулася найбільша танкова битва в історії людства, і це не дивно. У бою зіткнулися 5 тисяч радянських і 3 тисяч німецьких танків, серед яких був знаменитий танк "Тигр".

12 липня 1943 року відбулася найбільша танкова битва в історії — битва під Прохорівкою. Радянським танкам і протитанковим знаряддям вдалося зупинити широкомасштабний наступ німецької армії на Прохорівку, взяття якої було необхідно для просування в бік Курська.

Радянська армія втратила тисячі солдатів і сотні одиниць військової техніки, але зуміла загальмувати просування німців і утримати контроль над Прохорівкою навіть після того, як німці змогли прорвати третю лінію оборони.

Багато істориків вважають битву під Прохорівкою найбільшим танковим боєм в історії людства. До цього дня не було будь-яких інших великих танкових битв, які могли б відняти у неї це звання. І навіть запеклі танкові битви під час "війни Судного дня" між Єгиптом та Ізраїлем у жовтні 1973 року не можуть з нею змагатися.

Операція "Кутузов". Контратака радянських сил і зміна ситуації на полі бою

Радянська армія поступово змогла переламати хід військових дій. Радянські ВПС відновили контроль в небі над Курськом, позбавивши наступаючі війська противника ефективного прикриття з повітря, що стало їх головним військовим успіхом.

Потужні укріплення і протитанкові знаряддя компенсували перевагу німецької зброї над радянською, що дозволило радянській армії почати контрнаступ.

З 12 липня радянські війська почали широкомасштабну контратаку проти німецької армії в районі Курська. Військова операція "Кутузов" почалася з масованого артилерійського обстрілу, що викликав у німців, які впали духом через повільний прогрес під Курськом і радянських атак по лініях постачання, ще більше замішання.

СРСР мобілізував три великі армії для масштабної контратаки, метою якої була не тільки помста за німецьке вторгнення в Курськ, а й прагнення "зламати хребет" німецьким військам на Східному фронті.
Незважаючи на запеклий опір, радянська армія змогла пробити лінію оборони ворога глибиною 23 кілометри. Вона зіткнулася з німецькими захисниками які в три або чотири рази перевищують число радянських солдатів. Нагадаємо, що в радянській армії було 1,25 мільйона бійців і більше 2 тисяч танків.

Радянський наступ тривав до 24 липня 1943 року. Радянські війська змогли витіснити німців з позицій, які ті використовували для наступу на Курськ, а після задля вторгнення в деякі стратегічно важливі міста на заході країни. 5 серпня радянські війська звільнили Орел після двох років німецької окупації. Головнокомандувач радянської армії Йосип Сталін наказав дати в Москві артилерійський салют військам, які звільнили місто. До 18 серпня радянська армія підійшла до Брянська, що ознаменувало кінець операції "Кутузов".

Таким чином, перемога радянської армії в Курській битві була досягнута ціною величезних жертв. За приблизними підрахунками, близько 800 тисяч радянських солдатів і командирів були вбиті, поранені і пропали безвісти, а втрати німців не перевищували і чверті від цього числа. Обидві сторони втратили тисячі танків і сотні бойових літаків.

В ході операції "Кутузов" загинули або пропали безвісти більше 100 тисяч радянських бійців і командирів, більше 300 тисяч були поранені. Було втрачено понад 2,5 тисяч одиниць бронетехніки. Можливо, саме серйозні втрати стали причиною критики деяких російських військових аналітиків на адресу радянської стратегії в тій битві. Вони вважають, що можна було б уникнути величезних жертв або, принаймні, досягти кращих результатів.

Після Курської битви

Поразка в Курській битві завдала нищівного удару по Німеччині. Німці так і не змогли повернути собі ініціативу на Східному фронті, де вони воювали з СРСР, який не пошкодував ні матеріальних, ні людських ресурсів, щоб помститися їм і домогтися повної перемоги.

Дізнавшись про грандіозну поразку Німеччини на Східному фронті, крах Вермахту і переломі в ході військових дій, союзники прискорили реалізацію плану по вторгненню в останній оплот фашистських сил в Європі.

Таким чином, серпень 1943 року, що ознаменував собою закінчення Курської битви, був свідком ще однієї важливої події. Союзницькі війська висадилися на острові Сицилія, щоб почати вторгнення в Італію, де знаходився найвідоміший союзник Гітлера в Європі — Муссоліні. Уряд Муссоліні впав у вересні 1943 року в результаті державного перевороту, підтриманого союзниками. Але він зміг повернутися до влади завдяки підтримці Німеччини. Муссоліні взяв під контроль північну і центральну Італію, але до середини наступного року знову зазнав поразки, а потім втратив і своє життя.

У середині 1944 року союзники завдали нищівного удару по нацистській Німеччині, здійснивши найбільшу морську десантну операцію в історії людства. Висадка в Нормандії або операція "Нептун" почалася 6 червня 1944 року. А її головна мета - звільнення Франції від фашистських загарбників.

Що стосується СРСР, то після перемоги в Курській битві, що дісталася йому дорогою ціною, радянська армія продовжила просуватися на захід, пригнічуючи будь-який опір нацистів. У квітні 1945 року радянські війська вступили на територію Східної Німеччини, а потім дійшли до Берліна.

За матеріалами: ІноЗМІ

Football news:

Alex Ferguson: Rooney has had a fantastic career. I hope he can be a coach
A Bundesliga club cannot be bought. But Volkswagen was able to
Midfielder Bayer Amiri was called a fucking Afghan. After the match, the Union player apologized
Ozil and Arsenal have agreed to terminate their contract. He will complete the move to Fenerbahce at the weekend
Klopp on Bruno: Outstanding player, leader. Good transfer for Manchester United, unfortunately
Paul Ince: Manchester United can beat Liverpool. Two years ago, I would not have said that
Brunu on the Manchester United penalty talk: I don't care. Our attacking players are fast, it is normal that sometimes they earn a penalty