Україна стрімко наближається до позначки 20 тис. нових хворих на COVID-19. Негативна тенденція спостерігається в усьому світі. Серед лідерів – Сполучені Штати, Індія, Бразилія та Росія. І саме Росія, яка так вихвалялася своїм "Спутнік V" – виявляється – скористалася шпигунськими методами і вкрала технологію для виробництва своєї вакцини. Маєте сумніви? Але без сумнівів залишається факт, що російський "Спутнік V" чомусь самих росіян не дуже і рятує. А от у європейських  країнах темпи поширення ковіду значно менші. Та, й ті, хто підхоплює недугу, переносить її значно легше. Можливо, причина у масовій вакцинації визнаними препаратами та тотальних  обмежувальних заходах, які запроваджують уряди країн. Немає щеплення? Ні ногою тоді ані в магазин, ані в ресторан, ані в кінотеатр. Та й на роботу зась! Сидіть удома! І хоч якими масовими були б рухи антивакцинаторів, прихильників таємних змов та ще якихось фейків, доволі важко посперечатися зі статистикою. Понад 95% тих, хто потрапляє до лікарні у тяжкому стані і помирає від коронавірусу, – не вакциновані. А саме щеплення може врятувати нас усіх від коронавірусу. І навіть якщо підхопити цю недугу, перенести її в легкій формі. Про це волають медики з усього світу, фахівці ВООЗ та звичайні люди, які хочуть  насолоджуватися життям. Про світ на порозі третьої хвилі коронавірусу та у кого вкрали формулу росіяни для своєї вакцини "Спутнік V" розповість журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова для програми "Час за Гринвічем". 

Не за їжею, не за водою... за вакцинами і ще з ночі стають у чергу мешканці індійського міста Сіліґурі. Країна – на другому місці у світі за кількістю хворих на COVID-19. Охочих щепитися чимало. А от доз бракує. Хоча Індія – один із найбільших світових виробників вакцин, є перебої з постачанням до віддалених регіонів.

Черга
Черга5 канал

"Ми принесли сюди їжу. Приїхали ввечері, бо вранці хочемо вакцинуватися. А що робити? Це суцільний стрес. Дітей залишили вдома і приїхали сюди. Доводиться поневірятися, щоб отримати щеплення", – наголосила жінка. 

"Сьогодні у нас є лише триста доз. А надворі в черзі уже 500 охочих. Добре було б, якби постачання вакцин збільшили", – сказала медпрацівниця Рума Ґуха Поддер.

Але кількість хворих зростає і в тих державах, де вакцини цілком доступні. І є навіть не одна, а декілька на вибір. Та населення не хоче масово робити уколи. Одна з таких країн – держава-членкиня Євросоюзу, Румунія. За кількістю нових хворих, станом на 13 жовтня, Румунія йде відразу після Індії та України.

Кількість хворих
Кількість хворих5 канал

Понад 70% відсотків хворих – невакциновані. Так само як і 93% померлих від ковіду. Але й досі рівень щеплень у Румунії - один із найнижчих у Євросоюзі.

"Я не дуже вірю в ефективність препаратів від ковіду, так само як і у щеплення від сезонного грипу", – розповів пенсіонер Йон Діну.

"Хоча в нас так багато інформації про коронавірус – люди досі не усвідомлюють, що відбувається, сміються і жартують про все це", – зазначив вакцинований власник магазину Валеріу Неґау.

"Спочатку я казала про вакцинацію: почекаймо і подивімося. Але це було неправильно. І тепер я шкодую. Якби можна було все почати заново, то я була б першою в черзі на щеплення", – наголосила хвора на Covid-19 Єлена Кроїтору.

Катастрофічна ситуація і в Росії. Мало не щодня РФ б'є власні рекорди за кількістю нових хворих і померлих. За добу гинуть близько тисячі осіб. Нових інфікувань щодня близько тридцяти тисяч. Хоча Росія пишається тим, що не залежить від світового постачання вакцин. Адже мають кілька своїх: це "КовіВак", "ЕпіВакКорона" і "Спутнік V". І вколоти жодну іншу, окрім цих – у Росії не дозволено. Тому росіяни масово їдуть до інших країн. Найпопулярніший напрямок російського вакцинотуризму – Сербія.

"По Сербії просто хвилеподібний попит росте. Таке відчуття, що компанія щодня продає лише Сербію. Люди не хочуть чекати. Людям потрібно в Європу. У когось родичі, у когось справи, хтось працює, хтось навчається, хтось просто хоче в Європу, бо скучив", – розповіла речниця туристичної агенції Анна Філатовська.

Потрапити до Європи росіянам, які ввели російські вакцини – непросто. Адже всі вони – не схвалені ані ВООЗ, ані Європейською агенцією з лікарських засобів. Тож російські препарати не є підставою для отримання дієвого COVID-сертифікату чи паспорту вакцинації. А без такого документа у більшості країн Європи не можна відвідати ані ресторан, ані бар, ані музей. Та й елементарно потрапити туди неможливо.

"Ми отримали вакцину Pfizer, чому – тому що, ми хочемо подорожувати", – сказала вакцинована туристка з Ростова-на-Дону Надія Павлова. 

Нові дані щодо найвідомішої російської вакцини "Спутнік V" оприлюднив британський таблоїд The Sun із посиланням на власні джерела у спецслужбах Сполученого Королівства. Розвідники мають дані, що Росія вкрала формулу AstraZeneca і на її основі зробила власну вакцину. Так само як і AstraZeneca, "Спутнік V" використовує ослаблену форму аденовірусу, але не шимпанзе, а людини. Але процес сертифікації й досі не зрушив із місця.

"Процес сертифікації вакцини "Спутнік V" з інституту Гамалєя досі призупинено. Є деякі юридичні процедури, які, ми сподіваємося, досить швидко вирішаться. Ми щодня працюємо з міністерством охорони здоров’я Росії, аби були виконані ті вимоги для сертифікації, які мусить виконати заявник, Російський фонд прямих інвестицій", – зазначила помічниця генерального директора ВООЗ Маріангела Сімало.

Чекаючи на сертифікацію, Росія уже планує поширювати "Спутнік V" у світових державах через ініціативу COVAX. Наполягаючи, що покупців буде чимало, адже брак препаратів існує. А у світі, водночас, інші причини для дискусій. Вже на рівні ВООЗ визнано: люди потребують і третьої дози. Щоправда, йдеться про певні категорії населення. Це пацієнти з ослабленим імунітетом, імунодефіцитом, а також люди старші 60-ти років, які щепилися китайськими вакцинами Sinovac чи Sinopharm. Усі вони чекають на додаткове щеплення, аби вберегтися від коронавірусу і не розуміють тих, хто виходить на акції проти вакцинації.

COVAX
COVAX5 канал

Бустерну дозу вакцини вже використовують в Ізраїлі. Схвалили її і в інших країнах світу. Наприклад, у Сполучених Штатах. Тут найбільше хворих на коронавірус. Третя доза рекомендована людям, старшим за 65 років чи зі слабкою імунною системою. А також людям із тих сфер, де є високий ризик зараження коронавірусом. Це медицина, освіта чи торгівля. Адже щеплення – єдиний спосіб уникнути повторного суворого локдауну. Так пояснюють уряди світових держав і потребу у бустерній дозі і вимогу обов’язкової імунізації. А на противагу антивакцинаторським протестам – лунає голос обурених відсутністю доступних вакцин.

Нонна Стефанова, "Час за Ґринвічем"