Ukraine

Письменника засудили за гомосексуалізм

Ірландському письменнику Оскару Вайльду 9 квітня 1885-го висунули звинувачення у "вчиненні непристойних дій з особами чоловічої статі". Джон Дуґлас Квінсберрі публічно звинуватив його у "содомії". Хотів помститися письменнику за зв'язки із своїм сином Альфредом.

Англійські закони передбачали смертну кару за "содомію" - одностатеві сексуальні контакти, анальний секс і зоофілію. 1885-го додали "поправку Генрі Лабушера", в якій гомосексуалізм із згоди називали "грубою непристойністю". За це ув'язнювали на 2 роки.

У адвоката ціла папка доказів проти Вайльда – листи до коханців, письмові свідчення хлопців, дані від приватних детективів. Їм вдалося викрити таємний дім розпусти для геїв.

Автор: Британська бібліотека Shelfmark
  Вайльд працював редактором в журналі Lady's World, написав роман «Портрет Доріана Грея», збірку оповідань «Щасливий принц і інші казки», вірші та збірник есе.
Вайльд працював редактором в журналі Lady's World, написав роман «Портрет Доріана Грея», збірку оповідань «Щасливий принц і інші казки», вірші та збірник есе.

Гомосексуалізм поширений в аристократичних колах Великої Британії. Чоловіки вільно гуляють разом, обідають та вечеряють, ходять в театр, дозволяють собі легкі обійми та фамільярні поцілунки.

"Якби кожен, хто винен у гріхові Оскара Вайльда, потрапляв у в'язницю, то ми б стали свідками дивного переселення мешканців багатих районів Ітона, Герроу, Реґбі і Вінчестера в тюремні камери. Адже хлопчики в приватних школах вільно підхоплюють деякі звички, за які їх потім можуть засудити до каторги", - згадував про ті часи публіцист Вільям Стід.

Оскару Вайльду у юності подобалися жінки. 1881-го письменник познайомився з Констанцією Ллойд – донькою багатого адвоката. За 4 роки побралися. Незабаром народилося 2 синів. Оскару тоді стало нецікаво із дружиною. Він був вже відомим письменником, бажаним гостем у всіх салонах і домах аристократів. Працював редактором в журналі Lady's World, написав роман "Портрет Доріана Грея", збірку оповідань "Щасливий принц і інші казки", вірші та збірник есе. Писав рецензії на книги і твори мистецтва, читав лекції в Англії та Америці, на його комедійні твори ставили вистави. П'єсу про вікторіанську епоху "Як важливо бути серйозним" показували у найвідоміших театрах Європи.

Письменник вперше зацікавився чоловіками у 37 років. Його спокусив один зі студентів - Роберт Росс. З тих пір все частіше помічали в компанії чоловіків. 22-річний лорд Альфред Дуґлас, син восьмого маркіза Квінсберрі, попросив допомоги. Шантажисти погрожували розповісти світу про його гомосексуальні зв'язки. Вайльд викупив через посередників компроментуючі листи, дав хабар шантажистам, рятуючи Дугласа від ганьби.

Чоловіки почали проводити час разом. Обідали в вишуканих кафе, мандрували і зупинялися в дорогих готелях, удвох відвідували театри та вернісажі. Чутки про дружбу Вайльда з Альфредом Дуґласом миттєво поширилися по Лондону.

Автор: Британська бібліотека Shelfmark
  Чутки про дружбу Оскара Вайльда з Альфредом Дуґласом миттєво поширилися по Лондону. "Бозі", як називав себе сам Дуґлас, живе за рахунок Вайльда.
Чутки про дружбу Оскара Вайльда з Альфредом Дуґласом миттєво поширилися по Лондону. "Бозі", як називав себе сам Дуґлас, живе за рахунок Вайльда.

У їхніх стосунках багато пристрасті, зізнань у любові, сліз та розставань. "Бозі", як називав себе сам Дуґлас, живе за рахунок Вайльда. Але часто зраджує. Письменнику набридають ці стосунки, має великі борги, бо усі гроші йшли на оплату розваг коханця.

Батько аристократа хотів їх розлучити, у всьому звинувачував "старого розпусника". Найняв команду приватних детективів і платних інформаторів. Поки тривав процес, претензії до Вайльда висунули всі кредитори, його майно розпродали. Знаменитість стала банкрутом. Багато приятелів зреклися його. Ім'я драматурга прибрали із афіш, вистави за його п'єсами в Лондоні і Нью-Йорку зняли зі сцен.

Суд дав йому 2 роки каторжних робіт, це максимальне покарання. В листопаді відправили до Редінгської в'язниці.

За рік дружина Констанція померла від сухот. Дітей забрали до себе родичі. За 2 роки Вайльд вийшов з в'язниці і одразу ж на кораблі вирушив до Франції. Більше до Великої Британії він не повертався.

Помер у вигнанні у Франції 30 листопада 1900-го від гострого менінгіту. Похований у Парижі на кладовищі Баньо. Лорд Альфред Дуґлас оплатив похорон.

Автор: Британська бібліотека Shelfmark
  Оскар Вайльд помер 30 листопада 1900-го у Парижі. Похований на цвинтарі Пер-Лашез. Надгробок у вигляді летючого сфінкса обписаний освідченнями в коханні
Оскар Вайльд помер 30 листопада 1900-го у Парижі. Похований на цвинтарі Пер-Лашез. Надгробок у вигляді летючого сфінкса обписаний освідченнями в коханні

Оскар Фінгал О'Флаерті Уиллс Уайльд народився 16 жовтня 1854 року в Дубліні в сім'ї лікаря. Першу освіту здобув вдома. 1864-1871 роки провів у Королівській школі Портора. Закінчив її із медаллю і отримав направлення до Трініті-коледжу. Здобувати освіту продовжив в Оксфорді.

В той час багато подорожував по Європі і почав писати оповідання. За поему "Равенна" отримав Ньюдігейтскую премію. По закінченню університету оселився в Лондоні, їздив по США з лекціями. 1881-го опублікував збірник "Вірші".

Football news:

Serie A will resume on June 20 with the postponed matches of the 25th round
Giroud on resuming training: Almost everyone at Chelsea has blisters
Deschamps screamed like a girl after my tackle. It didn't do me any good. Scholes on the disqualification to the final of the 1998/99 UEFA Champions League
Chiellini on the death of George Floyd: How can I explain to my daughters what happened? All lives matter
Never give up. Robertson on winning the 2018/19 Champions League a year after losing the final
Brendan Rodgers: Chelsea tried to acquire Coutinho when He was 14 years old
The President of Brescia on the demand for Tonali: Barcelona offered 65 million and 2 players, and the head of PSG wrote today