Ukraine

Про надію на чесні кредити, довіру до банків, неспечений закон і примирителя

Про надію на чесні кредити, довіру до банків, неспечений закон і примирителя

Якщо у вас є, або немає грошей, то вам у першому випадку доведеться десь їх розмістити. А у другому, коли вони потрібні терміново, позичити чи взяти в кредит. Але коли ви уже взяли його, можливі проблеми.

Паличкою-виручалочкою може стати фінансовий примиритель, як його називають у Вірменії. В українському ж законодавстві він буде називатися фінансовим омбудсменом.

Саме він має повернути довіру нас, українців, до фінансової системи у нашій державі. Як у Європі.

Але про все по порядку.

Де банки нас надувають?

Саме цим ми, журналісти кількох областей переймалися разом з експертами у Вінницькому прес-клубі. Адже всі ми - споживачі фінансових коштів.

Але ми беремо кредити тільки тоді , коли потрапляємо у безвихідь. Або ловимося на несумлінну рекламу банків з їх «нульовими» кредитами. Просто вони «забувають» сказати про значні комісії за видачу та місячні комісії, в результаті яких реальна річна процентна ставка становить 200% річних і більше.

Захищати наші права можуть і суди… і ще півдесятка інституцій. Але…

Українці, згідно з дослідженнями експертів проекту USAID «Трансформація фінансового сектору», у своїй більшості не довіряють нікому.

Не хочуть мороки, бо переконані - ніхто не хоче по-справжньому їм допомогти.


Як розірвати договір і повернути кошти

Ще одна проблема, яка заважає українцям – це небажання читати закони. Мало хто знає, що взявши кредит і вчитавшись у закон, як слід, споживач упродовж 14 днів має право розірвати договір і повернути кошти та повернутися на нульову точку.

Якщо ж банк «упирається», то згідно із Законом «Про споживче кредитування» (набрав чинності 10.06.2017), його можна притягнути до відповідальності.

До речі, закон був розроблений саме за ініціативи Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору», як перший етап у системі захисту прав споживачів фінансових послуг в Україні.

Так ось несумлінному банку можна навіть призупинити ліцензію, якщо банк не дотримується закону.

Можна також попросити захисту у комісії з перевірки фінансових послуг.

«Але на практиці є досить значні розбіжності між законом та стосунками банку і споживачів», - стверджує керівник юридичного напряму Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Тетяна Грищенко.

Опитування і практика показують, що «у семи нянек, дитя без глазу»

Українські споживачі не поспішають довіряти усім «захисним» інстанціям, бо не хочуть мороки.

Який же вихід?

Що лежить у «схронах» Ради?

Автори проекту USAID , тобто нової, європейської системи захисту прав споживачів фінансових послуг пропонують створити установу фінансового омбудсмена.

Вона передбачена законопроектом Верховної Ради України № 8055, який парламент розглядав в кінці лютого. Він і забезпечить новий рівень захисту прав споживачів та надасть їм новий, неупереджений механізм швидкого вирішення спорів з фінансовими установами.

А ухвалення законопроекту 2456-д , який "заморожений" у парламенті уже більше 3 років, надасть регуляторам фінансового ринку нові додаткові повноважень для захисту прав громадян та суттєво зменшить можливості недобросовісних фінустанов для шахрайства та маніпуляцій.

Інакше банки, інші фінансові установи будуть продовжувати масово порушувати права клієнтів, поки український парламент не схвалить законопроекти 2456-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг», та 8055 «Про установу фінансового омбудсмена», що мають захистити українців.

Так омбудсмен чи примиритель?

Так у чому ж родзинка фінансового омбудсмена, якого у Вірменії називають примирителем?

Щоб відстояти наші фінансові права не треба буде стільки мороки, як зараз, коли ми можемо звертатися в інстанції, що мають нас захищати, а нас - футболять, або відмахуються.

До фінансового омбудсмена можна буде звернутися навіть через Інтернет. Не потрібна наша присутність. Не треба адвокат, як у судді, де розгляд позову може розтягуватися на роки. Процедура захисту наших права значно прос-ті-ша.

Фінансовий омбудсмен, у першу чергу, буде намагатися примирити сторони спору (у країнах ЄС ця процедура є успішною в 60-70% випадків). У разі неможливості досягти примирення, фінансовий омбудсмен буде приймати скарги громадян, розглядати спір і приймати відповідне незалежне справедливе рішення.

З прийняттям закону про фінансового омбудсмена, ми стаємо на шлях розбудови довіри до банків та інших фінансових установ. Адже з’явиться орган, який буде займатися не усім на світі, а винятково нашим захистом у фінансових спорах.

По суті, це спроба побудувати і в Україні нову, чесну, неупереджену і, найголовніше, ефективну систему вирішення спорів на фінансовому ринку.

А якщо українці понесуть гроші в банки, то економіка одержить додатковий ресурс. А значить від цього виграють всі українці.

Не вірите? Тоді можете у мережі Фейсбук відвідати сторінку Проект USAID «Трансформація фінансового сектору»

Або переглянути повне відео прес-конференції «Захист споживачів фінансових послуг: Як покращити становище українців» у Вінницькому прес-клубі.

Фото відео автора

Владислав САВЕНОК

Football news:

Klopp wants to work for the German national team. The DFB is also Interested in it
Cadiz, who retired, will sign Negredo
Zaa from crystal Palace showed racist threats from the instagram account. The police detained a 12-year-old (!) schoolboy
Ole Gunnar Solskjaer: no One wins alone, unless you're Maradona
Ocampos on Messi: you Look at him as a God, but he is real. Leo helps the players
Solskjaer on the martial-Rashford-Greenwood trio: Nothing new for Manchester United. Remember Ronaldo, Rooney and Tevez?
Josep Bartomeu: Barcelona have won La Liga 8 times in 11 years. Historic achievement