Ukraine

Скандал із Болгарією: чому сусіди прагнуть вчити Україну і до чого тут Кремль

Болгарія висловила претензії щодо територіального поділу Болградського району Одещини і навіть ухвалила декларацію щодо захисту етнічних болгар, які там проживають. Мовляв, ті ризикують втратити національну самобутність. Декларацію направили в Україну. Наші дипломати вважають неприпустимим втручання іншої держави у внутрішню політику.

Детальніше у скандалі з Болгарією розбирались журналісти 24 каналу.

► Що відбулося

У Болгарії вирішили, що територіальний поділ Болградського району на Одещині загрожує втраті національної самобутності болгар, які там проживають. Відповідну декларацію зі 109 голосами "за" відправили в українське Міністерство закордонних справ.

"Парламент Болгарії категорично не погоджується із запланованими адміністративними змінами та закликає уряд Болгарії вжити всіх можливих дій перед урядом України для забезпечення збереження цілісності болгарської громади в Болградській області в майбутній адміністративно-територіальній реформі", – йдеться у декларації.


 

►До чого тут Кремль

"Декларація була подана абсолютно одіозним, скандальним і навіть хамським політиком – віцеспікером Валерієм Сімеоновим, який фактично входить у блок болгарських шовіністів, які є прямою клієнтурою Кремля. Частина депутатів їздить в окупований Крим", – розповів історик Ростислав Мартинюк. 

За словами історика, Україна, зокрема Болградський район, – це дельта Дунаю, Балто-Чорноморська вісь. І Москва, яка руйнує цю вісь, дбає, аби посіяти конфлікти в регіоні. "Болгаро-український конфлікт – це те, що треба Москві", – підкреслив Мартинюк.

► Що відповіли у МЗС

Україна з реакцією не затягувала. Називає заяви маніпулятивними і вважає неприпустимим втручання Болгарії у внутрішню політику. У МЗС нагадали: права та свободи всіх етнічних меншин захищені українським законодавством. Також додали, що питання про розподіл області буде вирішене згідно з українськими законами та з урахуванням позиції місцевих жителів, зокрема болгарської громади.

"Вчора, насправді, відбувалися два паралельні процеси. З одного боку болгарський парламент ухвалив цю різку і неприйнятну для України заяву. З іншого боку я мав конструктивні розмови з міністром закордонних справ Болгарії, де ми шукали взаємоприйнятне для обох сторін рішення. Тому я вважаю ніякого дипскандалу не буде", – наголосив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

► Чому сусіди прагнуть вчити Україну

Але чому так відбувається, що сусіди прагнуть нас учити жити? Як кажуть дипломати – зараз Україні потрібно показати свою силу.

Ми не можемо протистояти тиску ззовні. Ми залежні фінансово і політично, залежні у військовій сфері. Тому нам і починають диктувати умови, які насправді є неприйнятними. Але позиція України має бути дуже чіткою і повторю – навіть безкомпромісною,
– переконаний дипломат Володимир Огризко. 

В Україні живе 300 тисяч болгар. Це найбільша болгарська нацменшина в світі. Але місця компактного проживання є в кількох українських регіонах. Болгарську мову чи культуру ніхто не забороняє. Втім, Україна повинна приділяти більше уваги дипломатичним відносинам.

Завдання України, кажуть історики і політологи, – не тільки показувати свою силу як держави, а й приділяти більше уваги налагодженню добросусідських взаємин. Зокрема і на Балканах. Адже Кремль не втрачатиме спроб посварити нас із іншими сусідами. 

Дивіться відео про скандал із Болгарією: чому сусіди прагнуть вчити Україну і до чого тут Кремль

Football news:

Barcelona are Interested in 18-year-old midfielder Herta Samardzic
Mainz on Werner's hat-trick: Klopp, can you finally take him in?
La Liga can resume on June 11 with a match between Sevilla and Betis
92:48. 6 years since the moment that changed the history of real. Ramos on Atletico's goal in the Champions League final
Arsenal started to fall apart, and I wanted to win. Money is not important. Ashley Cole on the move to Chelsea
The championship conducted 1014 tests for coronavirus and identified two cases of infection. Both are in hull
Is this really happening? Fernandinho on returning to training