Ukraine

У Польщі розпочався політичний страйк

У Польщі розпочався політичний страйк
Комуністи виконали всі вимоги страйкарів. Фото: gurt.org.ua

Страйк робітників на верфі імені Леніна у польському Ґданську розпочався 14 серпня 1980 року. Спричинив кардинальні державні перетворення.

Тоді країна перебувала у глибокій економічній кризі. Підвищувалися ціни на повсякденні товари, зростала інфляція. Робітників масово звільняли, а офіційні профспілки залежали від комуністичної влади.

Протест організували на захист робітниці Анни Валентинович, звільненої за активну участь у Вільних профспілках. Його очолив електрик Лех Валенса.

Страйкарі вимагали створення незалежних профспілок, свободи слова, права на страйк, збільшення зарплати і введення додаткового вихідного в суботу. Також звільнення політичних в'язнів, виведення країни з кризи тощо. Загалом висунули до влади 21 вимогу. Незабаром протест поширився й на інші підприємства у місті, а наприкінці серпня в країні страйкувало понад 700 тис. осіб.

Усвідомлюючи неможливість вирішення питання силою, комуністи пішли на поступки. Акція завершилася 31 серпня підписанням у Ґданську компромісної угоди. Влада прийняла і пообіцяла ввести в дію всі вимоги страйкарів.

"Чи ми досягли усього, чого хотіли, чого прагнемо, про що мріємо? Не всього, але всі ми знаємо, що здобули дуже багато. Останнє теж здобудемо", - казав тоді Валенса.

Подальші політичні перетворення в країні завершаться крахом комунізму.

Внутрішні війська СРСР розстріляли робітників-страйкарів у Новочеркаську Ростовської області 2 червня 1962 року. Загинули 26 осіб, поранень зазнали 87.

Приводом до страйку стала непродумана державна політика щодо підвищення цін на продукти харчування, зокрема на м'ясо, що в умовах і так складної економічної ситуації в країні ставило людей на межу виживання.

Зараз ви читаєте новину «У Польщі розпочався політичний страйк». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Football news:

Barcelona announced Suarez's move to Atletico
Barcelona will receive 2 million euros for the transfer of Suarez in the seasons when Atletico reaches the 1/4 finals of the Champions League
Chelsea's newcomers came off in the League Cup: Havertz scored a hat-trick (the first of his career), Chilwell an assist, Silva played an hour
Manchester United will lose 139.39 million pounds if the Premier League season is held without spectators - the most in the League
Ruediger - Barcelona's priority transfer target
Arsenal have won 6 matches in a row
Inter midfielder vesino is In talks with Napoli. He was offered to Zenit