Ukraine

Україна офіційно відмовилася від ядерної зброї

24 жовтня 1991 року українські парламентарі ухвалили заяву Верховної Ради України "Про без'ядерний статус України". У заяві підтвердили намір країни не приймати, не виробляти і не набувати ядерної зброї.

Автор: Фото: news.24tv.ua
  Підписання договору про без'ядерний статус України
Підписання договору про без'ядерний статус України

У світі високо оцінили ту роль, яку відіграла Україна у збереженні та зміцненні міжнародного режиму нерозповсюдження ядерної зброї. Всередині країни ці кроки сприйняли не однозначно.

Автор: Фото: news.24tv.ua
  Підписання договору про без'ядерний статус України
Підписання договору про без'ядерний статус України

"Процес ядерного роззброєння України було започатковано ще до того, як вона стала державою. Але не хочу чи не можу зрозуміти, що проголошений у Декларації намір і мав на меті сприяти відновленню незалежної державності України, реалізація якої була пріоритетом українського національно-визвольного руху", - говорив політичний діяч Юрій Костенко.

Загалом значна частина політиків були прихильниками входження України до "ядерного клубу", тобто до кола країн які володіють ядерною зброєю. Вони вважали цю зброю універсальним інструментом захисту незалежності та територіальної цілісності держави. Суперечки з приводу відмови України від ядерного арсеналу велися майже всі роки з дня незалежності держави. Особливо гострі дискусії були під час криз безпеки, які пов'язані із зазіханням на суверенітет та територіальну цілісність нашої країни.

Автор: Фото: www.volyn24.com
  Підписання договору про без'ядерний статус України
Підписання договору про без'ядерний статус України

Проте чимало українців сприймали ядерну зброю як атрибут агресивної політики колишнього СРСР. Антиядерні думки підсилювалися свіжими спогадами про ядерну катастрофу на ЧАЕС. Також, люди розуміли, що країна не має можливостей для утримання такого ресурсу.

З листопаду 1991 року по квітень 1992 року 2883 тактичних ядерних заряди вивезли з України до Російської Федерації. Їх забрали без згоди Верховної Ради. Хоча саме вона мала виключні повноваження вирішувати питання без'ядерного статусу України, умови передачі цієї зброї до інших країн для її знищення чи подальшого використання. Хто прийняв таке рішення та забезпечив передачу зброї Росії, не відомо.

Україна все ще має технічний та науковий потенціал для відтворення ядерної зброї, але наразі повернення зброї буде не доцільним, за це країна може отримати жорсткі санкції від США.

Підписи лідерів Великої Британії та США стоять під Будапештським меморандумом 1994 року, тож українська влада чекає допомоги від цих країн.

Зараз ви читаєте новину «Україна офіційно відмовилася від ядерної зброї». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Football news:

Sami Khedira: If I could move to a Premier League club, I would be happy
Lokomotiv-Salzburg match in the Champions League will be served by the Turkish team of referees
Philippe Coutinho: I am forever grateful for the chance to play for Liverpool in the Premier League. Now focused on Barca
Mijatovic on Real Madrid's loss: Zidane must improve. The team didn't know Alaves' strengths
Frank Lampard: I Respect Mourinho. There will be no results like his if you are not a talented coach
Coutinho on Bayern: Winning the Champions League has always been my big goal. Now I want to take it with Barca
Real Madrid believe that the pressure on the referees affected the work of the referees in the match with Alaves