Albania

A përbëjnë rrezik për Shqipërinë tërmetet në Greqi? Flet sizmiologu

Greqia është goditur nga dy tërmete të forta të mërkurën dhe të enjten duke shkaktuar panik tek qytetarët. Lëkundjet janë ndjerë edhe në Shqipëri.

Më i fundit ishte mbrëmjen e sotme me magnitudë 5.9, Por a përbëjnë rrezik edhe për Shqipërinë këto tërmete në Greqi, që sipas sizmiologëve grekë, po ndodhin në një zonë që nuk konsiderohej territor sizmik, si Larisa dhe Elassona?

Sizmiologu i IGJEUM, Rexhep Koçi, në një lidhje telefonike për Klan, thotë se nuk ka asnjë rrezik të tillë për Shqipërinë.

Edhe pse qyteti Larisa në Greqi nuk konsiderohet zonë e kuqe, sizmiologu Koçi shprehet se nuk përjashtohet fakti që të gjenerohen tërmete.

“Ne nuk jemi të përfshirë në këtë zonë, megjithëse Ballkani Perëndimor është zonë me aktivitet sizmik të lartë, por zona e aktivizuar në pjesën qëndrore të Greqisë nuk përbën asnjë lloj rreziku për territorin e vendit tonë. Nuk e thënë që një zonë që s’ka gjeneruar tërmete, aq sa mund të disponohet informacion, nuk do të thotë që në një moment të caktuar të gjenerojë tërmete. Kjo mund të përbëjë shqetësim lokal por jo për Shqipërinë”, tha ai.

h.b/dita

Football news:

Gasperini before the game with Juve: Ronaldo is a real phenomenon, but it would be better if Dybala missed a week or two
Barcelona estimates Dembele at 50 million euros. Juve may lower the price by including Rabiot in the deal
Flick announced his retirement from Bayern Munich at the end of the season. He is expected to take charge of the German national team
Thomas Tuchel: Chelsea are in the semi-finals of the FA Cup and the Champions League, and also want to get into the top 4 of the Premier League. There are crucial matches ahead
The city is turning into a technological monster: they invited an astrophysicist-tactician, cooperate with IT manufacturers and Google
Rostov midfielder Gigovic was sent off for two yellow cards in the match with Loko
Musiala made his first double for Bayern