Albania

Armenia shpall gjendjen e luftës me Azerbajxhanin

Armenia ka shpallur gjendjen e luftës dhe mobilizimin e përgjithshëm ushtarak pas përplasjeve të armatosura në rajonin e Nagorno-Karabak.

“Qeveria ka vendosur  ka vendosur të deklarojë gjendjen e luftës dhe një mobilizim total” është shprehur kryeministri armen Nikol Pashinyan.

Rajoni i Nagorno-Karabakut është një zonë me popullsi armene në Azerbajxhan në të cilin janë zhvilluar tensione separatiste prej dekadash.

Luftimet kryesore janë zhvilluar në vitin 1991 për të arritur në një armëpushim në vitin 1994. Ministria e Mbrojtjes armene ka deklaruar se ka shkatërruar tre tanke dhe ka rrëzuar dy helikopterë, si dhe tre dronë në përgjigje të sulmeve azere.

Football news:

Brugge forward Dennis on goal for Zenit: I said that I only score grandees, but it was a joke
PSG defender Kimpembe Pro 1:2 with Manchester United: We can only blame ourselves
Lopetegui Pro 0:0 with Chelsea: Sevilla showed a good team game
Rashford on victory over PSG: Manchester United now have a strong position in the group
Nagelsmann victory over Istanbul: Not fully satisfied with the game Leipzig was fatigue, not the most effective pressure
Goalkeeper Brugge Croat about 2:1 with Zenit: We proved that we should not be considered outsiders of the group
Manchester United won again in Paris with a late Rashford goal. An unexpected hero - a 22-year-old reservist who has not been on the field since December 2019