Albania

Babai i pacientit: I shpreh ngushëllime familjes së vajzës që dhuroi zemrën

Babai i pacientit  22-vjeçarit që pranoi sot zemrën e vajzës së ndjerë Verica Bellqovska ka shprehur ngushëllime familjes, duke e falënderuar për dhurimin e organeve, transmeton Alsat. Svetko Strezovski tha se ka kontaktuar me djalin e tij Ilen dhe se ai për momentin është në gjendje të mirë shëndetësore.

Në lidhje me: Realizohet transplantimi i dytë i zemrës në Maqedoninë e Veriut

“Fillimisht i shpreh ngushëllime familjes së Vericës së ndjerë, përmes së cilës ja djali im arriti të bëhet me zemër prej dhuruesit, që mundësuan që djali im të vazhdojë jetën. Djali t i punonte zemra diku 14 për qind, kërkuam dhurues dhe ja falë zotit u gjet. Kam folur me djalin, ndjehet mirë”, tha Svetko Strezovski, baba i Ile Strezovskit.

Ndryshe, Verica Ballqovska kishte ndërruar jetë nga një aksident trafiku. Familja vendosi që organet e saj të dhurohen për qëllime mjekësore. Organet e Vericës mundësuan realizimin e transplantimit  të zemrës , dy veshkave si dhe transplantimin e indit kockor.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude