Albania

Bëhen publike formacionet zyrtare: Xhaka dhe Shaqiri do të luajnë për Zvicrën kundër Italisë

Sfida Itali-Zvicër do të mbyllë ditën e sotme të Europianit, ku pritet që Italia pas fitores së parë 3-0 ndaj Turqisë të luajë fort për triumfin e radhës për siguruar kualifikimin.

Trajneri italian Mancini ka bërë një ndryshim të detyruar duke futur Di Lorenzon në vend të Florenzit të dëmtuar, ndërsa për Zvicrën në fushën e blertë do të luajnë Xhaka dhe Shaqiri.

Formacionet zyrtare:

ITALIA 

Donnarumma, Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola, Barella, Jorginho, Locatelli, Berardi, Immobile, Insigne.

ZVICRA

Sommer, Elvedi, Schar, Akanji, Mbabu, Freuler, Xhaka, Rodriguez, Embolo, Shaqiri, Seferovic

Football news:

Lyon made a request to Chelsea for Emerson. The defender of the Italian national team is Interesting to Inter and Napoli
Lewandowski trained on the weekend to get in shape before the start of the season
I'm Cristiano Ronaldo and I only send the ball into the net. The forward refused the crossbar challenge in Real Madrid
Yuriy Semin: Shevchenko has a lot of trump cards to lead the European top club
Flick about Muller and Hummels: There is no age at which players will be excluded from the national team
Beckham's Inter Miami broke a series of 7 matches without a win. Higuain made a double
Head of the UAF National Teams Committee Markevich: I don't know if Shevchenko is leaving the national team. He is on vacation