Albania

BERLIN – Gjermanët kërkojnë lehtësimin e bllokimit, ndërsa Merkel dhe kryeministrat zhvillojnë bisedime

BERLIN, 3 mars /ATSH-DPA/ – Kërkesat e qytetarëve gjermanë për të dalë më tej nga bllokimi, pavarësisht shtyrjes së qeverisë federale, po rriten, ndërsa kancelarja Angela Merkel pritet të kërkojë një tjetër zgjatje të masave në bisedimet me kryeministrat e landeve.

Negociatat tashmë janë në zhvillim e sipër përpara konferencës në internet, me një projektplan që propozon që vendi të mbajë dyqane dhe biznese të tjera të mbyllura deri më 28 mars.

Politikanët dhe shkencëtarët kanë paralajmëruar se variante më të rrezikshme të koronavirusit po përhapen në Gjermani, më seriozi lloji B117 i identifikuar për herë të parë në Britaninë e Madhe.

Dokumenti, megjithatë, propozon kufizime më të gjera të kontaktit, duke sugjeruar që dy familje mund të takohen në grupe deri në pesë persona.

Aktualisht, njerëzit mund të takohen vetëm në çifte.

Zyrtarët gjithashtu shpresojnë që një nisje masive e testit të shpejtë të antigjenit në javët e ardhshme të mund të çojë në lehtësimin e mëtejshëm të masave./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Messi holds the 45th clasico. He repeated the record of Ramos
Tuchel on 4-1 with Crystal Palace: Chelsea had a great first half-hour. We were hungry and aggressive
Braithwaite and his uncle are building houses in the United States. They help black people become richer - they want to make 100 thousand of them millionaires
Mauricio Pochettino: Bayern is the best team in the world. PSG's goal is to advance to the Champions League
Messi, Dembele, Langle, de Jong, Pedri and Dest - in Barcelona's start for the match with Real Madrid
Benzema, Kroos, Vinicius, Valverde and Militao - in the start of the Real Madrid match against Barcelona
Andrea Pirlo: I hope I can use Ronaldo, Morata and Dybala at the same time at some point