Albania

Boris Johnson: Varianti i ri i virusit në Mbretërinë e Bashkuar mund të jetë më vdekjeprurës

Provat e hershme tregojnë se varianti i koronavirusit që u shfaq në Mbretërinë e Bashkuar mund të jetë më vdekjeprurës, tha Kryeministri Boris Johnson.

Të dhënat janë vlerësuar nga shkencëtarët i cili ka informuar qeverinë. Sidoqoftë, të gjitha provat mbeten në një fazë paraprake.

Studimet kanë treguar tashmë se ky variant mund të përhapet më lehtë sesa versioni tjetër i virusit.

Varianti i ri u zbulua për herë të parë në Kent në shtator. Që atëherë është bërë versioni mbizotërues i virusit në Angli dhe Irlandën e Veriut dhe është përhapur në më shumë se 50 vende të tjera.

Z. Johnson tha: “Përveç përhapjes më shpejt, tani duket se ka disa prova se varianti i ri, varianti që u identifikua për herë të parë në Londër dhe në jug-lindje, mund të shoqërohet me një shkallë më të lartë të vdekshmërisë.”

o.j/dita

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7