Albania

COVID-19 – Bullgaria lehtëson masat

SOFJE, 12 prill /ATSH-AA/ – Bullgaria njoftoi sot fillimin e lehtësimit të masave të vendosura për frenimin e përhapjes së COVID-19.

Sipas vendimit të Ministrisë së Shëndetësisë, nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme, deri më sot në mësim në distancë, do të kthehen në shkollë.

Restorantet, me shërbim vetëm në ambient të hapur, tani do të shërbejnë edhe në ambiente të mbyllura, por me kapacitet 50 %.

Ngjarjet kulturore si festivalet, koncertet, kinematë dhe teatrot do të mbahen me një kapacitet prej 30 % të pjesëmarrjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Bullgari janë regjistruar gjithsej 462 raste të reja me COVID-19 dhe kanë vdekur 67 persona si pasojë e virusit./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude