Albania

Edhe 6-vjeçarët francezë me maska anti-Covid-19

PARIS, 29 tetor /ATSH-AFP/ – Përballë një vale të dytë dhe të papritur të COVID-19, kryeministri francez, Jean Castex theksoi masat e rikufizimit. 

Mes këtyre të fundit, bëjnë pjesë mbajtja e maskave nga fëmijët që prej moshës gjashtë vjeç e lart dhe puna nga shtëpia.

“Ne e kishim të parakohshme valën e dytë të epidemisë, por asnjë vend nuk e kishte parashikuar në mënyrë kaq të papritur dhe brutale”, nënvizoi kryeministri, në hapje të debatit në parlament për rikufizimin.

“Unë vazhdoj të bëj thirrje për vigjilencë”, nënvizoi ai.

“Disa që na thonë sot se duhet të kishim vepruar dhe më fort, ose se nuk po bënim sa duhet, pohuan në atë kohë se po bënim shumë”, shtoi ai.

”Lidhur me masat, nga fillimi i së hënës, protokolli shëndetësor do të përshtatet dhe forcohet për të siguruar mbrojtjen e të gjithë fëmijëve, mësuesve, prindërve të nxënësve, në përputhje me mendimin e dërguar në Këshillin e Lartë të Shëndetit Publik”, nënvizoi kreu i qeverisë.

“Për aktivitetin profesional, përdorimi i punës në nga shtëpia duhet të jetë sa më masiv”, theksoi Jean Castex, duke specifikuar se në sektorin privat, të gjitha funksionet që mund të punohet nga shtëpia duhet të jenë pesë në pesë ditë të javës.

“Ne duhet të vazhdojmë të punojmë sa më shumë që të jetë e mundur, natyrisht në kushte shëndetësore të sigurta dhe duke frenuar qarkullimin viral, sepse papunësia dhe varfëria gjithashtu mund të vrasin”, nënvizoi ai./ /ec/

Football news:

Jose Mourinho: I'm 57, very young. I will train for another 10-15 years
Davis is named the best player in Canada in 2020
Iker Casillas: Zidane is great. He has earned the right to coach Real Madrid
Gattuso on Napoli: Almost lost to AZ, although they could have reached the playoffs
Mikel Arteta: Arsenal in the Premier League are not as formidable in attack as in the Europa League
Roma have 4 wins in 5 rounds of the Eurocup season for the first time
Soboslai could move to Leipzig in the winter if Salzburg fail to qualify for the Champions League play-offs. The midfielder is also of Interest to Bayern