Albania

Fatalitetet nga COVID/ Anëtarja e Komitetit të Ekspertëve: Ne nuk përpunojmë shifra, shkaku i vdekjes përcaktohet tek kartela klinike

TIRANË, 24 nëntor/ATSH/ “Komiteti Teknik i Ekspertëve asnjëherë nuk është marrë me shifrat e fataliteteve nga COVID-19 dhe asnjëherë nuk e ka diskutuar si çështje”.

Kështu u shpreh sot në një studio televizive, anëtarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, mjekja pediatre, Gjeorgjina Kuli-Lito, e cila iu referua debatit për numrin e viktimave nga COVID-19 në Shqipëri.

”Duhet të sqaroj për publikun, që Komiteti asnjëherë nuk është marrë me shifrat e vdekjes, të japë informacion për fatalitetet, apo të përpunojë. Ne kemi të njëjtin burim informacioni për fatalitetet, si për popullatën, kalon nga drejtoria e QSUT, INSTAT. Këto janë shifra zyrtare, nuk i përpunojmë vlerat e fataliteteve, apo edhe vlerat e testimeve, apo rasteve pozitive. Thjesht bëjmë analizën, pse ka arritur ky pik, çfarë teknikash shkencore duhen përdorur për t’u ndaluar infektimet”, tha ajo.

Si mjeke kliniciste, ajo tha se vlerëson punën e kolegëve dhe ka besim të plotë tek vlerësimi i kolegëve për shkakun e vdekjes. “Shkaku i vdekjes përcaktohet tek kartela klinike. Ka diagnozën fillestare, të përkohshme, dhe përfundimtare. Kjo bëhet edhe në konsultë. Evidencat janë kartelat klinike në duart e mjekëve, në drejtorinë e Statistikave, INSTAT”, tha ajo.

Kuli-Lito tha se “numri i fataliteteve është në proporcion me numrin e shtrimeve dhe infektimeve”./m.m/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Conte suspended for 2 matches for insulting the referee
Granovskaya on Tuchel: It is not easy to change a coach in the middle of the season, but we are happy to get one of the best coaches in Europe
Thomas Tuchel: I thank Chelsea for their trust, it feels amazing. We all respect Lampard's work
Chelsea will commemorate sportsmen victims of the Holocaust before the match against Wolverhampton
Tuchel has taken charge of Chelsea
Barcelona has confirmed that the presidential election will be held on March 7
The Premier League changed the rule outside the game after a strange goal by City: Rhodri took the ball away, jumping out of the offside, and gave the goal