Albania

Filmi mbi historinë tragjike të familjes së famshme Gucci del në nëntor

Filmi i shumëpritur House of Gucci me protagonistë Lady Gaga dhe Adam Driver, me regji të Ridley Scott, pritet në ekranet tona në nëntor. Filmi, i cili bazohet në ngjarje të vërteta, trajton historinë tragjike të familjes së famshme Gucci .

Në 1995, Maurizio Gucci, trashëgimtari i shtëpisë së famshme të modës dhe një nga njerëzit më të pasur në Itali, u vra jashtë zyrës së tij në Milano. Disa muaj më vonë autoritetet zbuluan se ish-gruaja e tij, Patricia Retziani, po fshihet pas vrasjes së trashëgimtarit, raporton Forbes.

Çifti u martua në 1973 dhe së bashku kanë dy vajza, Allegra dhe Alessandra. Sidoqoftë, të dy nuk po ecin aq mirë. Pothuajse 10 vjet më vonë, ai ka vendosur t’i japë fund marrëdhënies së tyre duke braktisur gruan e tij për një grua më të re. Ai më pas bëri kërkesë për divorc dhe më pas shpërtheu një grindje e fortë midis dy ish-partnerëve që përfundoi në 1991. Ky është fundi përfundimtar i marrëdhënies së tyre.

Vetëm një vit më vonë, Maurizio – nipi i themeluesit Guccio Gucci trashëgon markën e kompanisë nga babai i tij dhe kështu bëhet Ceo i ri i shtëpisë së famshme të modës. Ish-gruaja e tij, duke besuar se shtëpia e modës është e ardhmja e fëmijëve të saj, përfshihet në punët e kompanisë, duke dashur të ketë një mendim edhe në hapat e ardhshëm profesional të ish-burrit të saj.

Disa hapa të gabuar e çuan Mauricion në 1993 në vendimin për të shitur një pjesë të aksioneve të kompanisë së modës Investcorp, një bankë tregtare me qendër në Bahrein – 18 muaj para vrasjes së tij.

Kjo duket se ka zemëruar ish-gruan e tij e cila, sipas Forbes, një herë tha në një intervistë: “Unë do të preferoja të isha i pakënaqur, por të kisha një Rolls-Royce sesa të isha i lumtur dhe të kisha vetëm një biçikletë”. 

Dy vjet pas ekzekutimit të tij, policia më në fund arriti të hetojë krimin. Reggiani – e cila ishte ende duke jetuar me dy vajzat e saj në apartamentin e ish-burrit të saj në Milano – nuk hezitoi të paguante një ekzekutues 365,000 dollarë për të vrarë ish-burrin e saj. Ajo që atëherë është referuar si “E veja e Zezë” e Italisë.

Në një intervistë të hershme në 2016, Retziani tha: “Unë isha i zemëruar me Mauricio për shumë gjëra në atë kohë. Por mbi të gjitha, sepse biznesi familjar ishte i humbur. Ishte budallallëk. Ishte një dështim. Unë u indinjova, por nuk mund të bëja asgjë ”. 

Jeta e tyre bëhet një film, ku  xhirimet për “House of Gucci” filluan në Romë muajin e kaluar. Filmi pritet të dalë në nëntor.

n.s. / dita

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude