Albania

FOKUS – Londra kërkon avantazhet e Schengenit

BRUKSEL, 18 qershor /ATSH-ANSA/ – Britania e Madhe po kërkon të negociojë me një status shumë pranë statusit të një anëtari të tregut të vetëm të bashkimit doganor të Schengenit, por pa respektuar asnjë detyrim, ndërkohë që Bashkimi Europian nuk do ta pranojë këtë qëndrim vetëm pse atë e pëlqen ajo, theksoi sot kryenegociatori i Bashkimit Europian për Brexit, Michel Barnier.

“Pas katër raundeve negociatash, strategjia e qeverisë britanike është e qartë për ne, e cila nuk pranoi të diskutojë për çështje të rëndësishme si siguria, mbrojtja, zhvillimi. Unë e kam interpretuar këtë si qëllim për të përqendruar të gjitha negociatat vetëm në çështjen ekonomike, pra në mbrojtjen e interesave të saj ekonomikë”, shtoi Barnier.

“Nëse përparësia jonë mbetet të arrijmë një marrëveshje, ne gjithashtu kemi një përgjegjësi për t’u përgatitur kolektivisht për të gjithë skenarët e mundshëm në fund të vitit, si në rast të një marrëveshjeje, ashtu edhe të një mosmarrëveshjeje”, shtoi Barnier.

“Ne dëshirojmë t’u japim negociatave të gjitha mundësitë”, shpjegoi Barnier.

“Ne nuk do të sakrifikojmë interesin afatgjatë ekonomik dhe politik të konsumatorëve dhe bizneseve të BE-së për përfitimet e Britanisë së Madhe”, theksoi kryenegociatori i Bashkimit Europian për Brexit, Michel Barnier./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Manchester United and Manchester City will compete for Coulibaly and Skrinjara
Juventus and Manchester City are the leaders in the fight for Adam Traore
Pep Guardiola: I Want Messi to stay in Barcelona
Kike Of Setian: Of course, we can win the championship. This is evidenced by facts and mathematics
Bartomeu on Messi: We have to renew the contract. Leo told me that he wants to finish his career at Barca
Chelsea are willing to pay Havertz 8 million euros a year and will soon start negotiations with Bayer
Showsport - about the crisis in Barcelona: Bartomeu set up Setien, star senators impose tactics on coaches