Albania

FOKUS – Rritja e trafikut ajror jo në përputhje me objektivat e klimës

PARIS, 3 mars /ATSH-AFP/ – Rritja e premtuar në trafikun ajror global deri në vitin 2050 nuk është në përputhje me objektivat e Marrëveshjes së Klimës në Paris, edhe nëse avionët “pa karbon” hyjnë në shërbim në horizontin e premtuar, paralajmëroi një grup këshilltarësh francez.

Sipas “Projektit të Ndryshimit”, asnjë trajektore reale nuk mund të çojë drejt qëllimit pa ulur rritjen e parashikuar të trafikut.

Kjo duhet të jetë 4% në vit, pasi të ketë kaluar kriza COVID-19 në 2024, sipas parashikimeve nga IATA, organizata që bashkon linjat ajrore nga e gjithë bota.

Industria e aviacionit argumenton se emetimet e saj të përgjithshme janë vetëm një pjesë e atyre të ngrohjes ose industrisë dhe se avionët përmirësohen vazhdimisht për sa i përket konsumit të karburantit, i cili gjithashtu duhet të dekarbonizohet.

Por grupi i këshilltarëve thekson se pavarësisht këtyre përparimeve, “emetimet e dyoksidit të karbonit u rritën me 42% midis 2005 dhe 2019, thjesht për shkak të rritjes së trafikut”.

Sipas grupit, edhe në një skenar optimist, që do të shihte të realizuar premtimin e një avioni me hidrogjen në 2035 dhe përdorimin masiv të karburanteve të tjerë alternative, i gjithë “buxheti i karbonit” i linjës ajrore do të shteronte para vitit 2050.

Ndër zgjidhjet që këshilltarët evokojnë është një rritje në paketën e ndihmës përtej 2,56%, një vendim për t’u koordinuar brenda organeve ndërkombëtare, që, tani për tani, nuk kanë përcaktuar asnjë “buxhet karboni” sektorial./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Paul Scholes: Manchester United really need a nine. Holand would be an ideal option
Gonzalo Higuain: Messi and Ronaldo felt they could rely on me. I understood that they liked it
Henderson on racism on social media: Who do you have to be to do this? Attacking dark-skinned people for perverse pleasure? I'm sick of this
Hugo Sanchez: Real Madrid need to find a way to sign Holand and Mbappe
Barcelona will extend the contracts with Puch and Mingesa until 2023. With Sergi Roberto has not yet agreed
The matches of Euro 2020 in Rome will be held with the audience. Guarantees were provided by 9 of the 12 cities
Ole Gunnar Solscher: Rashford has a bad leg. I will give him as much time as I can