BOGOTA

Sekretari i Shtetit i SHBA-ve Mike Pompeo falënderoi të shtunën presidentin kolumbian Ivan Duque për qëndrimin e tij kundër Presidentit të Venezuelës Nicolas Maduro dhe premtoi ndihmën e vazhdueshme për të ndihmuar në luftën kundër trafikut të drogës në shtetin kolumbian.

Në ndalesën e katërt në turneun e tij në Amerikën e Jugut, Pompeo tha se partneriteti midis Kolumbisë dhe Shteteve të Bashkuara ishte një forcë pozitive në rajon.

“Mbështetja juaj për presidentin e përkohshëm (Venezuelës) Juan Guaido dhe tranzicionin demokratik për një Venezuelë sovrane pa ndikim malinj … vlerësohet tepër,” i tha Pompeo -Duque në një konferencë të përbashkët shtypi në Bogota.

Pompeo ka përdorur turneun për të rritur presionin ndaj Maduros, i cili ka çuar vendin në një kolaps ekonomik gjashtë-vjeçar dhe është akuzuar në Shtetet e Bashkuara për akuzat e narkoterrorizmit, duke iu kërkuar    që të japë dorëheqjen.

Një raport këtë javë nga hetuesit e Kombeve të Bashkuara zbuloi se qeveria e Maduros ka kryer shkelje sistematike të të drejtave të njeriut duke përfshirë vrasje dhe tortura deri në krime kundër njerëzimit.

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të veprojë për t’i dhënë fund kësaj situate,” tha Duque, i cili e quan Maduron një diktator dhe shpesh e akuzon atë për strehimin dhe mbështetjen e anëtarëve të grupeve rebele kolumbiane.

Qeveria kolumbiane është midis më shumë se 50 vendeve që e konsiderojnë liderin e opozitës së Venezuelës Guaido si presidentin e përkohshëm të vendit.

Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të ofrojnë ekspertizë dhe burime për të ndihmuar Kolumbinë të luftojë trafikun e drogës.

Kolumbia përballet me presion të vazhdueshëm nga Shtetet e Bashkuara, si një destinacion kryesor për kokainën, për të zvogëluar madhësinë e të korrave të kokainës.

Duque ka vendosur një objektiv për të shkatërruar 130 000 hektarë (321,237 hektarë) kokainë këtë vit, nga 100 000 hektarë vitin e kaluar, dhe ka sinjalizuar që spërkatja ajrore e herbicidit glyphosate mund të rifillojë.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb