Albania

Greqia ashpërson masat, fut në karantinë totale disa qytete deri në 16 mars

Zëvendës Ministri Nikos Hardalias gjatë njoftimit mbi situatën COVID-19 në Greqi njoftoi mbrëmjen e sotme masa të reja.

Ai bëri me dijse se konkretisht, nga nesër në mëngjes, më 6 Mars deri më 16 Mars në 6 të mëngjesit, do të zbatohet sa vijon:

Në fillim të fjalës së tij zëvendësministri  u shpreh: “Ne e shohim fundin, por nuk kemi mbaruar me virusin”.

Ai shtoi më tej se mutacionet duket se kanë mbizotëruar në Greqi në një masë të madhe dhe marrin pjesë në tablonë e barrës që ne shohim. Deri më tani, 1,756 njerëz janë identifikuar.

Në të njëjtën kohë, ndalohet trafiku: Në nivelin e rritjes së rrezikut (e kuqe) është e vlefshme nga ora 9 deri në 5 të mëngjesit, ndërsa në nivelin e rrezikut shumë të lartë (e kuqe e thellë) nga ora 7 deri në 5 të mëngjesit.

Me përjashtim të Rajonit të Atikës dhe Njësisë Rajonale të Selanikut, ku ndalimi i trafikut gjatë ditëve të javës (nga e hëna në të premte) nis  nga ora 21:00 deri në 5 të mëngjesit, për shkak të natyrës metropolitane të këtyre zonave.

h.b/dita

Football news:

Conceicau on departure from Chelsea: I am proud of the Porto players. We played a fantastic game
Flick will accept the offer to lead the German national team. Matteus about the Bayern coach
Keylor Navas has never lost in the Champions League in a two-legged match in which he played
Mbappe dancing on the table 🕺 Watch as PSG celebrate their semi-final exit with passion
Pochettino on reaching the semi-finals: It's all down to the PSG players. I missed the adrenaline
Manuel Neuer: Bayern should have played better in Munich. We missed a lot of chances
Hans-Dieter Flick: Bayern lacked the final touch in attack. Congratulations to PSG