Krerët e politikës kosovare i janë bashkuar dhimbjes për ndarjen nga jeta të kompozitorit të madh, Avni Mula. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, thekson se vepra e çmuar e kompozitorit dhe baritonit tonë, do të jetojë gjatë edhe për brezat që do të vijnë.

“Me pikëllim e mora lajmin për ndarjen nga jeta të artistit të madh shqiptar, Avni Mula. Ngushëllime të sinqerta Inva Mulës, të gjithë familjes dhe komunitetit të artistëve. Vepra e çmuar e kompozitorit dhe baritonit tonë, do të jetojë gjatë edhe për brezat që do të vijnë”, shkruan Hoti.

Po ashtu, ngushëllime shpreh edhe Presidenti Hashim Thaçi, i cili thekson se vdekja e Mulës është humbje madhe e kulturës kombëtare, familjes dhe miqve të tij.

“Vdekja e kompozitorit të shquar shqiptar, Artistit të Popullit, Avni Mula, është humbje madhe e kulturës kombëtare, familjes dhe miqve të tij.
Brenda një periudhe të gjatë jetësore, Avni Mula kontribuoi në shumë fusha të artit muzikor, duke lënë pas një trashëgimi të pasur dhe elitare.
Lamtumirë maestro, lamtumirë Nderi i Kombit!”, thekson Presidenti Thaçi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb