Albania

Italia krijon Agjencinë e Sigurisë Kibernetike, 300 ekspertë dhe 500 milionë euro

ROMË, 14 qershor /ATSH-ANSA/ – Një superekip prej 300 ekspertësh, me një buxhet prej 530 milionë euroSH deri në vitin 2027 për të mbrojtur Italinë nga rreziku kibernetik.

Këto janë shifrat e Agjencisë Kombëtare të Sigurisë Kibernetike, e krijuar me një dekret të nënshkruar nga kryeministri Mario Draghi dhe i miratuar nga Këshilli i Ministrave.

Emri aktualisht më i akredituar është ai i Roberto Baldonit.

”Prishja e rrjeteve dhe sistemeve të informacionit të enteve publike dhe private, në fakt, mund të shkaktojë keqfunksionimin ose ndërprerjen e funksioneve thelbësore të shtetit me pasoja të mundshme serioze mbi qytetarët, bizneset dhe administratat publike, deri në shkallën e shkaktimit të paragjykimeve për sigurinë kombëtare”, tha qeveria.

“Ne kemi 93-95% të serverave të Administratës Publike në kushte jo të sigurta”, është alarmi i Vittorio Colaos, ministri i Inovacionit Teknologjik dhe Tranzicionit Dixhital./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Van Dijk on the 1st match after injury: 285 days ago, my return began. The work continues
Director of Sassuolo: Locatelli wants to go to Juventus, but Torino need to negotiate with us
Pochettino did not think about leaving for Real Madrid or Tottenham: There was always clarity in relations with PSG
Diving into the Russian Cup: the Orthodox club from Domodedovo, Krasava and Kairat is one step away from the match with the RPL team
Man City will sell midfielder Ilic to Verona for 7.5 million euros. He spent a year on loan there
Roma and Genoa agreed on the lease of Shomurodov with a mandatory purchase for 17.5+2.5 million euros. The contract will be signed on Monday
Van Dijk played for Liverpool for the first time in 9 months