Albania

KANADA – Trudeau: Dozat e para të vaksinës antiCOVID-19 në fillim të vitit 2021

OTAVA, 24 nëntor /ATSH-AFP/ – Dozat e para të vaksinës kundër COVID-19 do të mbërrijnë në Kanada në fillim të vitit 2021, pak më vonë sesa në vendet prodhuese, për shkak të mungesës së kapacitetit prodhues vendor, njoftoi sot kryeministri kanadez Justin Trudeau.

“Ne nuk kemi kapacitet të prodhimit të vaksinave në Kanada. Ai u hoq disa dekada më parë”, shpjegoi Trudeau në një konferencë për shtyp.

“Vendet e tjera, që i kanë ato, si SHBA-ja, Britania e Madhe, Gjermania, padyshim që do t’u japin përparësi më parë qasjes në vaksinat e tyre qytetarëve të tyre”, shtoi ai.

Kreu i qeverisë kanadeze theksoi se pikërisht kjo është arsyeja pse Kanadaja po investon për të rizhvilluar një industri farmaceutike të aftë për të prodhuar vaksina në vitet e ardhshme.

Sidoqoftë, Trudeau siguroi se kanadezët do të fillojnë ta marrin një vaksinë përpara se të gjithë të vaksinohen në SHBA./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

16-year-old Small - the youngest player in the history of Everton
Solskjaer on 3-2 with Liverpool: Manchester United won on their own terms. It's a good feeling
Hames scored 10 (3+7) points in Everton's home matches. Away - 0
Suarez scored his 12th goal of the La Liga season. Messi has 11
Miller on the Manchester United defeat: Devastated. There is no second chance in knockout football
Game of Thrones actor on Liverpool: Manchester United would have been destroyed a year ago. Huge progress
Ricard Puig: It's a pretty tough season, I'm not used to playing so little. Scoring with a header is something unreal