Kanadaja ka në plan të marrë më shumë se 1.2 milionë emigrantë të rinj gjatë tre viteve të ardhshme, tha Ministri federal i imigracionit të premten, ndërsa vendi përpiqet të mbushë boshllëqet në tregun e tij të punës dhe të nxisë ekonominë, të dy të goditur rëndë nga pandemia COVID-19.

Duke folur para gazetarëve në Otava, Ministri i Emigracionit Marco Mendicino tha se qeveria federale synon të pranojë 401,000 banorë të rinj të përhershëm në 2021, 411,000 të tjerë në 2022 dhe më pas 421,000 në 2023.

Kanadaja ka nevojë për më shumë punëtorë, tha ai, ‘dhe emigracioni është mënyra për të arritur atje’.
“Para pandemisë, qëllimi i qeverisë sonë për të çuar ekonominë përpara përmes emigracionit ishte ambicioz. Tani është thjesht jetike”, tha Mendicino, i cili paraqiti objektivat e rinj të emigracionit.

Mendicino
Mendicino

Sistemi i imigracionit në Kanada është mbajtur prej kohësh si model, pasi historikisht ka sjellë punëtorë të aftë, si dhe refugjatë dhe individë që kërkojnë të ribashkohen me anëtarët e familjes tashmë në vend.

Vendi mbylli kufijtë e tij për shumicën e emigrantëve në Mars për shkak të COVID-19. Gjatë gushtit, kishte pranuar 128,425 të sapoardhur, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters – më pak se gjysma e 341,000 personave të synuar që kishte vendosur për vitin 2020.

Shumë azilkërkues dhe refugjatë përballen me kushte të këqija të punës, ndërsa disa industri kryesore në Kanada, të tilla si kujdesi shëndetësor, përpunimi i ushqimit dhe bujqësia, mbështeten te punëtorët, statusi i pasigurt i imigracionit i vë ata në rrezik abuzimi.

Një lëvizje është rritur gjatë disa muajve të fundit duke kërkuar që Kanadaja të japë statusin e imigracionit të përhershëm për këta punonjës të vijës së parë, shumë prej të cilëve po punojnë në kushte që i vendosin ata në rrezik të kontraktimit të COVID-19.

‘Statusi për të gjithë’
Mes këtij presioni, qeveria federale njoftoi planet në fillim të këtij viti për të rregulluar statusin e një segmenti të ngushtë të këtyre punëtorëve – azilkërkues që punojnë në punë specifike të kujdesit shëndetësor – që politikanët i quanin “engjëj mbrojtës”.

Disa vlerësime e vënë numrin e punëtorëve të përshtatshëm për atë rrugë drejt rezidencës në rreth 1.000 persona, megjithatë – shumë më i ulët se numri i përgjithshëm i punëtorëve me status jo të përhershëm në Kanada.

“Emigrantët janë kritikë për sektorin tonë të kujdesit shëndetësor dhe përfaqësojnë një në katër që punojnë në spitalet dhe shtëpitë tona të kujdesit afatgjatë”, tha Mendicino të Premten.

“Pavarësisht nëse ata janë kujdesur për më të rrezikuarit tanë, ose kanë vendosur ushqim në tryezat tona, të sapoardhurit kanë luajtur një rol të madh në përgjigjen tonë ndaj COVID-19”.
Duke reaguar ndaj njoftimit, Aleanca e Punëtorëve Migrantë për Ndryshim, një grup avokimi, tha se qeveria duhet të vendosë “një sistem të një niveli emigracioni” që siguron statusin për të gjithë emigrantët.
Qindra organizata në të gjithë Kanadanë kanë mbështetur këtë kërkesë dhe një ditë kombëtare e veprimit është caktuar për 1 nëntor.
“Të gjithë emigrantët, refugjatët dhe njerëzit pa dokumente në vend duhet të rregullohen dhe t’u jepet statusi i plotë i imigracionit tani pa përjashtim. Të gjithë emigrantët që arrijnë në të ardhmen duhet ta bëjnë këtë me statusin e imigracionit të plotë dhe të përhershëm”, thonë grupet në një letër të hapur.
Kanadaja është goditur rëndë nga COVID-19, duke raportuar më shumë se 232,000 raste dhe të paktën 10,000 vdekje që i atribuohen virusit që nga fillimi i pandemisë.
Më herët të premten, zyrtari i lartë i shëndetit publik i vendit u bëri thirrje kanadezëve që të zvogëlojnë kontaktet e tyre me të tjerët me të paktën 25 përqind në mënyrë që të ndalojnë valën e dytë të pandemisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb