Albania

Konflikti/ 16 të vdekur në ‘luftën’ mes Armenisë dhe Azerbaxhanit, janë rrëzuar 2 helikopterë

Tensionet prej kohësh midis Armenisë dhe Azerbajxhanit duket se janë ndezur në rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak, me të dy palët akuzojnë njëra-tjetrën për sulm ndaj civilëve mes raporteve të viktimave. Mendohet se aktualisht ka 16 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur raportohen nga konflikti mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, raporton CNN.

Ish republikat fqinje Sovjetike kanë qenë prej kohësh në mosmarrëveshje mbi territorin – i cili ndodhet brenda kufijve të Azerbajxhanit – dhe zhvilluan një luftë mbi të që përfundoi në 1994. Pavarësisht nga konflikti që përfundon me një armëpushim të ndërmjetësuar nga Rusia, përleshjet ushtarake midis të dy palëve nuk janë të pazakonta.

Ndërsa Armenia tha se po i përgjigjej sulmeve me raketa të nisura nga fqinji i saj të dielën, Azerbajxhani fajësoi Armeninë për përplasjet. Në përgjigje të gjuajtjes së pretenduar të predhave nga Azerbajxhani, kryeministri armen Nikoll Pashinyan shkroi në Twitter se vendi i tij kishte “rrëzuar 2 helikopterë & 3 UAV, shkatërruar 3 tanke”.

Si rezultat i tensioneve të përshkallëzuara, qeveria armene ka vendosur të vendosë ligjin ushtarak dhe të urdhërojë “mobilizimin e përgjithshëm”, tha Pashinyan në një deklaratë të mëvonshme.

h.b/dita

Football news:

Hans-Dieter flick: I Hope Alaba will sign a contract with Bayern. Our club is one of the best in the world
Diego Maradona: Messi gave Barca everything, brought them to the top. He was not treated the way he deserved
Federico Chiesa: I hope to leave my mark in Juve. We will achieve great results
The Coach Of Benfica: I don't want us to look like the current Barcelona, it has nothing
Guardiola on returning to Barca: I'm happy at Manchester City. I hope to stay here
Fabinho will not play with West ham due to injury
Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi