Albania

Koronavirusi, OBSH: Shumë shtete po shkojnë në drejtim të gabuar, do të bëhet keq e më keq

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) paralajmëron se kriza me Covid-19 mund të shkojë keq e më keq. Kreu i saj, Tedros Adhanom Gebrejesus, kritikoi vende të shumta të botës, duke thënë se po shkojnë në drejtim të gabuar.

“Dua të jem i hapur, shumë vende po shkojnë në drejtim të gabuar.

Virusi mbetet armiku publik numër një, por veprimet e shumë qeverive dhe njerëzve nuk e reflektojnë këtë.

Synimi i vetëm i virusit është të gjejë njerëz dhe t’i infektojë.

Mesazhe të ndryshme nga liderët po minojnë përbërësin kryesor të kundërpërgjigjes, besimin.

Nëse qeveritë nuk komunikojnë qartësisht me qytetarët e tyre dhe të ndërmarrin një strategji gjithëpërfshirëse të fokusuar në frenimin e përhapjes dhe në shpëtimin e jetëve, nëse popullata nuk ndjek principet bazike të shëndetit publik si distancimi fizik, larja e duarve, mbajtja e maskës, etika e kollitjes dhe qëndrimi në shtëpi, nëse është i sëmurë, pra nëse sjelljet bazike nuk ndiqen, kjo pandemi do të shkojë vetëm në një drejtim.

Do të bëhet keq e më keq”, tha kreu i OBSH-së.

Football news:

Ferran Torres: Ronaldo was the best. He is an example for everyone who wants to achieve the maximum in football
Barcelona cannot agree with Ter Stegen on a new contract. The goalkeeper wants to stay
We found out how the fascinating logo of Iceland appeared: Game of thrones has nothing to do with it, the source of audacity is the success of the national team
Ronaldo-Casillas: Proud that we shared great moments
Bayern want to sell Boateng in the summer. The club has no offers yet
Solskjaer on the Europa League: a Trophy would be a big step forward for Manchester United. We want to win something
Juve have contacted Zidane, Pochettino, Inzaghi, Spalletti and Gasperini about working at the club. The Real Madrid coach refused