Albania

Lulzim Basha dhe kompleksi i kukullës

Nga Endri Kajsiu

Lulzim Basha ka një dhe vetëm një fjalë, për të gjithë ata që sulmon këto kohë. I quan “kukulla të Edi Ramës”. Tre ditë më parë, Kryetari i Partisë Demokratike sulmmoi nga faqja e parë e gazetës së tij “RD”, katër ish deputetë të kësaj partie, duke i quajtur Myslim Murrizin, Jozefina Topallin, Rudina Hajdarin dhe Astrit Patozin me gërma gjigande “Kukulla të Edi Ramës”.

Sot ka vazhduar e njëjta histori. Tek lëshonte aku zat e radhës kundër qeverisë, Basha ka thënë se Rama dhe kukullat e tij nuk mund të vendosin për jetën e shqiptarëve. Po nga i buron Lulzim Bashës ky kompleks, që e shtyn t’i quajë të gjithë ata që dëshiron të sulmojë, si kukulla të Edi Ramës? Eshtë e thjeshtë: buron nga historia e vetë kryetarit të PD-së. Rrugëtimi i tij në politik është ai i një kukulle të emëruar nëpër institucione, sipas oreksit të Sali Berishës dhe familjes së tij.

Filloi me afrimin në KOP-in e famshëm si shoku i ngushtë i Argitës, vazhdoi me emërimin në Ministrinë e Transporteve, atje ku kukulla e Sali Berishës shkaktoi gropën e madhe financiare për të cilën më pas kërkonte shpëtim në parkingjet e TEG – siç thotë Myslym Murrizi”.

Më tej, kukulla e Sali Berishës u emërua ministër i Brendshëm, aty ku la pas katër të vr arë në bulevard dhe në fund, pas dorëheqjes nga partia, Sali Berisha e emëroi Lulzimin kryetar të Partisë Demokratike, në kurriz të të preferuarit të demokratëve, Sokol Olldashit. Eshtë pra ky kompleks i të qënit një produkt tipik argëtues për duart e Sali Berishës, që e shtyn Lulzimin të quajë kukull këdo që dëshiron të su lmojë politikisht.

Football news:

Holand continues to insist that he is a monster. Fastest in the history of the Champions League scored 15 goals (and added 16)
Koeman on the victory over Dynamo Kyiv: We achieved our goal-we reached the playoffs
Solskjaer on 4:1 with Istanbul: Manchester United played intensely, enjoyed the match. We want to be 1st in the group
Forward Ferencvaros Troll Cristiano: celebrated a goal in his style. Ronaldo responded with a goal and a very angry look
Morata scored 5 goals in 4 games in the Champions League for Juve. His best result is 5 in 12 games in the 2014-15 season
Holand has scored 15 goals in the Champions League the fastest. 7 games better than the record
Ludicrous omission of the Champions League match: the Brugge forward did not want to transfer to the bus, and he was kicked out