Albania

Mbërrin në Prishtinë delegacioni i SHBA-së, nis takimi i Hotit me Grenell

Ka mbërritur në Kosovë delegacioni nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që kryesohet nga Richard Grenell.

Grenell u prit nga Kryeministri Avdullah Hoti bashkë me vartësit e tij.

Delegacioni i Shteteve të Bashkuara të Amerikës përbëhet nga shefi i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA (DFC) Adam Boehler, po ashtu në delegacion janë përfaqësues të USAID, kryetari i Bankës së Eksport-Importit të Shteteve të Bashkuara (EXIM) si dhe zyrtarë të tjerë të lartë të qeverisë nga Departamentet e Energjisë dhe Tregtisë në SHBA.

Kjo vizitë  e Grenell në Prishtinë, vjen dy javë pasi në Shtëpinë e Bardhë me ndërmjetësimin e Presidentit Donald Trump, Serbia dhe Kosova nënshkruan dy marrëveshje.

Grenell përmes një postimi në Twitter ka thënë se zbatimi i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë është në prioritetet kryesore të Administratës Trump.

j.l./ dita

Football news:

Maguire Pro 1:6 from Tottenham: It seemed like a crisis. We were devastated, we didn't expect this
Wenger on the European super League: the Premier League is superior to other leagues, they are trying to destroy this advantage
Barca presidential candidate Font: we need to bring back Pep, Xavi, Iniesta, Puyol to create a competitive project
Mancini on Balotelli: I'm sorry to see him like this. By the age of 30, he should have reached maturity
Fabio Capello: Barcelona could have scored 8 goals for Juve instead of 2. The difference between the teams is shocking
Nagelsmann boasted that Leipzig would read any Manchester United scheme - and got 0:5. Solskjaer still surprised him, and then finished off Rashford
Tuchel on criticism: PSG leads in France. Juve, Liverpool, city, Barcelona and Real Madrid in 1st place in their respective leagues?