Albania

Mbështetja për bletarinë/ Në 2013 u ndanë 19.2 milionë lekë, në 2020 fondi arriti në 163 milionë lekë


TIRANË, 30 tetor/ATSH/ Fondi publik për mbështetjen e bletarisë në vitin 2020 u rrit me 749%, krahasuar me vitin 2013.

Kryeministri Edi Rama solli sot në vëmendje disa statistika konkrete që dëshmojnë rritjen e mbështetjes me fonde publike për bletarinë.

“Mirëmëngjes dhe me krahë të lehta”, tha Rama, ndërsa shpërndau një video informuese mbi fondet në dispozicion të mbështetjes së bletarisë.

Konkretisht, përfituesit e skemave të mbështetjes për bletarinë me fonde publike u rritën me 430% në vitin 2020, krahasuar me vitin 2013.

Në vitin 2013 ishin gjithsej 275 përfitues, ndërsa në vitin 2020 arritën në 1458 përfitues.

Po ashtu, në vitin 2013 fondi ishte 19.2 milionë lekë, ndërsa në vitin 2020 arriti në 163 milionë lekë, pra u rrit me 749%. /m.m/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Ludicrous omission of the Champions League match: the Brugge forward did not want to transfer to the bus, and he was kicked out
Ronaldo has scored 15 consecutive seasons in the Champions League
Holland scored 15 goals in 12 matches in the Champions League in his career. He shares first place in the goalscoring race this season with Rashford
Brugge forward Dennis misses the match against Borussia due to not being able to sit in his favorite seat on the bus
Barca and Milan are Interested in 18-year-old Hoffenheim defender Bogarde. His contract expires in the summer of
Simeone on Loko match as a respite for Atletico: I have a different opinion. The game is important
Angel Correa: This year, Atletico creates chances and implements them. We didn't have any luck before