Albania

“Mos u dorëzoni përballë pandemisë”, OBSH bën thirrje të drejtpërdrejtë për liderët e botës

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka dalë me një thirrje të drejtpërdrejtë për liderët e botës që të mos humbasin besimin dhe të mos dorëzohen në luftën përballë përhapjes së pandemisë së koronavirusit.

Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi se e kupton lodhjen mendore dhe fizike me të cilën po përballen njerëzit në të gjithë botën, por ky nuk është momenti për t’u dorëzuar.

“Liderët duhet të balancojnë ndërprerjen e mënyrës së jetesës me nevojën për të mbrojtur punonjësit e shëndetësisë dhe sistemin shëndetësor që të mos shembet”, u shpreh Ghebreyesus.

Komentet e kreut të OBSH vijnë disa ditë pas deklaratave të një ndihmësi të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump i cili pranonte se SHBA nuk do ta kontrollonte pandeminë.

h.b/dita

Football news:

Pep on Aguero's reaction to Maradona's death: it's difficult, especially for his son. Sad situation for the family
Pogba and Mctominay will not play with Southampton due to injuries
Jurgen Klopp: Maradona is the best player in my life. Meeting him was like meeting the Pope
Chalhanoglu will move to Manchester United as a free agent in the summer of 2021 (Christian Falk)
Benzema, Carvajal, Ramos and Valverde will not play with Alaves due to injuries
Ronaldo will not play against Benevento. Pirlo gave him a rest
Zidane on Real Madrid's downturns: Stability in football is the hardest thing to achieve. The problem is not in relation