Albania

Mourinho shpërthen kundër VAR-it: Gabime të papranueshme

Trajneri i Tottenham, Jose Mourinho, ka kritikuar VAR, duke thënë se nuk ka asnjë justifikim për gjyqtarëty që të humbin incidentet kryesore të ndeshjeve tani, me teknologjinë në ndihmë. VAR ka qenë edhe një herë në qendër të vëmendjes këtë javë, pas vendimeve të diskutueshme gjatë derbit të fundjavës së kaluar në Merseyside dhe ndeshjes së Ligës së Kampionëve të Manchester City me Porto, të mërkurën.

Të shtunën e kaluar, portieri i Everton, Jordan Pickford, shmangu ndëshkimin për një faull të ashpër ndaj Virgil van Dijk të Liverpool, që e lë hollandezin jashtë fushave për një kohë të gjatë, për shkak të dëmtimit serioz në gju.

Në mesjavë, në “Etihad Stadium”, mesfushori Ilkay Gundogan, gjithashtu shmangu një karton të kuq për faull të dukshëm ndaj portierit të Portos, me “qytetarët” që morën penallti për një faull të tillë nga Pepe, disa momente më vonë. Në të dyja rastet, VAR i shqyrtoi incidentet, por vendosi të mos ndërmarrë veprime të mëtejshme.

Mourinho, i cili beson se të dy, Pickford dhe Gundogan duhet të ishin përjashtuar me të kuqe, pranon se gjyqtarët mund të humbin incidentet kryesore në kohë reale, duke pasur parasysh shpejtësinë e furishme të lojës. Sidoqoftë, ai nuk mund të pranojë që gabime të tilla të mos korrigjohen, duke pasur parasysh që zyrtari i VAR ka qasje në përsëritjet e menjëhershme të incidenteve, nga disa kënde:

“Mendoj se vëmendja për incidentet e gjykimit bazohet në faktin se ekziston një VAR. Pa VAR, situatat në fushë ndodhin dhe qenia njerëzore, arbitri, bën gabime. Dhe ju më njihni prej disa vitesh, ishte e vështirë për mua të pranoja gabimet njerëzore, por mësova dhe në këtë moment, gjithmonë i pranoj gabimet e gjyqtarit. Ajo që ne nuk pranojmë janë gabimet e VAR. Unë mendoj që vetëm me sytë e arbitrit të asaj ndeshjeje (derbi i Merseyside), situata do të ndodhte.

Të gjithë do të thoshin: Ok, ishte një problem i keq, por ndodhi për gabime njerëzore. Ama, problemi është se kishte një VAR. Portieri i Portos mund të ishte tani me një këmbë të thyer. Dhe askush nuk e kupton se si një këmbë e thyer për një portier të Portos shndërrohet në një penallti ndaj saj.

Nëse gjyqtari e bën atë gabim, të gjithë e kuptojnë, sepse loja është 100 milje në orë, por me VAR, si mund të ndodhë ai gabim? Dhe situata e Pickford për mua është e njëjtë. Është VAR, meqë nuk është arbitri…”

Football news:

Roy Keane: Tottenham's Players are not good enough to take the title
Maradona's Doctor: There was no medical error. I did everything I could
Milan will discuss the future of Braim Diaz with Real Madrid in the coming months
Goodbye, Dad Buba Diop. Thanks to you, I lived the most memorable tournament of my childhood
Nuno about 2:1 with Arsenal: We played amazing, very proud. Jimenez recovered
Arsenal scored 13 points in 10 opening matches - the worst result in 39 years
West Brom can be bought by us investors. The Chinese owner of the club wants 150 million pounds