Albania

NASA bën zbulimin befasues: Ka ujë në Hënë

Ka ujë në hënë dhe mund të jetë më i arritshëm sesa pritej. Teleskopi Stratosferik i Observatorit të Astronomisë Infra të Kuqe të NASA-s (SOFIA), zbuloi për herë të parë “nënshkrimin” e molekulës së ujit (H2O) në satelitin e Tokës.

Njoftimi i zbulimit, i përshkruar në detaje në faqet e revistës së specializuar Nature, vjen direkt nga NASA, gjatë konferencës së dedikuar për shtyp, e cila filloi në orën 5.00 pasdite sot.

Një studim i dytë, i botuar në Nature dhe i kryer nga Universiteti i Kolorados, vlerëson se më shumë se 40,000 kilometra katrorë të sipërfaqes hënore mund të bllokojnë ujin në formën e akullit në zgavrat e vogla me hije.

Zbulimet, siç shpjegohet nga NASA në faqen e saj zyrtare, do të japin një kontribut të rëndësishëm në përpjekjet e saj për të fituar një kuptim më të mirë të Hënës dhe për të çuar përpara eksplorimin e hapësirës së thellë.

“Ne ishim në gjendje të konfirmonim praninë e ujit në sipërfaqen e Hënës të ndriçuar nga Dielli, falë teleskopit SOFIA. Ne nuk e dimë akoma nëse mund ta përdorim atë si një burim, por ky zbulim është çelësi për planet tona të eksplorimit, “njoftoi administratori i NASA-s Jim Bridenstine në një Tweet.

Studimet e mëparshme kishin sugjeruar praninë e mundshme të ujit në sipërfaqen hënore (sidomos afër polit të Jugut), por teknologjitë e përdorura për zbulimet nuk lejuan të dallonin nëse sinjali i marrë ishte nga molekula e ujit H2O ose nga hidroksili (OH).

Teleskopi SOFIA ka hequr të gjitha dyshimet në këtë drejtim, duke analizuar spektrin e Hënës në një gjatësi vale prej 6 mikrometrash në të cilin uji nuk mund të ngatërrohet më me asgjë tjetër.

“Duke parë nënshkrimin spektral të molekulës së ujit është një hap i madh përpara, sepse më në fund na lejon të zgjidhim një pyetje që ka qenë e hapur për vite me radhë”, komentoi Enrico Flamini, president i Shkollës Ndërkombëtare të Kërkimit për Shkencat Planetare (IRSPS), në Universiteti i Chieti-Pescara.

Por nuk është ende e mundur të përcaktohet se sa ujë ka dhe sa është i përdorshëm.

o.j/dita

Football news:

Zidane Ob 1:2 with Alaves: the Start of the match is the worst for Real Madrid in the season. We lack stability
A clear penalty! Oh, my God. Ramos and Carvajal on the fall of Hazard in the match with Alaves
Ex-referee Andujar Oliver: Marcelo was pulled by the hair, it was necessary to put an 11-meter shot. There was no penalty on Hazard
Favre Pro 1:2 with Cologne: They were sitting in defence and Borussia were in too much of a hurry. There were few chances
Real Madrid conceded after a mistake by Courtois on a pass. Forward Alaves scored in an empty net
Former Chelsea midfielder Ramirez may end his career. 33-year-old player and Palmeiras terminated contract
Dmitry Cheryshev about his son's coronavirus: there are no Special symptoms. There is nothing to be discouraged, this is the situation in the world