Albania

Nga jashtëqitja, deri tek kolla: Njihuni me simptomat që po ju paralajmerojnë se keni kancer

1. Humbje peshe pa dashje

“Nëse po ushtroni dhe hani më pak në mënyrë që të bini disa kile, ju prisni të shihni rezultate. Por nëse rrobat tuaja nuk janë më të përshtatshme dhe nuk e keni kufizuar konsumin tuaj të ushqimit, ky është një flamur i kuq”, thotë Dr. Hamrick drejtor i lartë mjekësor në Flatiron Health.

Kanceret mund të shkaktojnë humbjen e peshës pa dashje, veçanërisht nëse është përhapur nga një organ në tjetrin. Nëse keni humbur më shumë se pesë deri në 10% të peshës trupore pa bërë asnjë përpjekje, flisni me mjekun tuaj.

2. Gjakderdhje e pashpjegueshme

Shumë njerëz shohin gjak në letrën higjienike herë pas here, zakonisht  është rezultat i një hemorroidi të irrituar. Por nëse ka një sasi të madhe gjaku ose jashtëqitjet janë të errëta dhe të vonuara, caktoni një takim me mjekun për t’u kontrolluar.

“Jashtëqitja e errët dhe e ndenjur mund të jetë simptomë e gjakderdhjes nga stomaku ose ezofagu duke sinjalizuar kancerin e mundshëm. E kuqja e ndezur mund të sinjalizojë probleme në traktin GI në zorrën e trashë ose rektum.  Gjakderdhja vaginale pas menopauzës gjithashtu ju paralajmëron se duhet të vizitoheni tek mjeku juaj”, thotë Dr. Hamrick.

3. Fryrja e ndjeshme

Shumë njerëz përjetojnë fryrje të stomakut  ose ngopje të pakëndshme për shkak të ndërrimeve të hormoneve ose çështjeve të zakonshme të GI si sindroma e zorrës së irrituar.

“Nëse gratë po vërejnë një rritje të barkut me një ndjenjë të vazhdueshme të fryrjes, mund të jenë të rrezikuara nga kanceri i vezoreve”, thotë Dr Hamrick.

4. Gungat e gjirit

Pavarësisht fushatave të përhapura për vetë-ekzaminimin e gjirit, disa gunga ende nuk merren parasysh. “Shumë gra që mund të  vënë re një gungë në pjesën e sipërme të sqetullës dhe nuk i kushtojnë rëndësi,” thotë një onkologe mjekësor dhe drejtoreshë e Neuroendocrine Tumor Center në Mercy Medical Center në Baltimore. Mos humbni kohë për të kontaktuar mjekun tuaj dhe për të caktuar një mamografi.

Lajm i mirë: Ndërsa gratë plaken, indet e gjirit bëhen më të yndyrshme dhe më pak të dendura, duke e bërë rritjen anormale më të lehtë për t’u dalluar në rrezet x.

5. Kollë e vazhdueshme

Gjatë sezonit të ftohjes dhe gripit, është e zakonshme të keni kollë që zgjat deri në gjashtë javë. Rrugët e frymëmarrjes janë irrituar dhe duhet kohë për t’u shëruar, por nëse keni probleme ende pas një muaji e gjysmë, është e arsyeshme të bëni një rreze x në gjoks për të përjashtuar mundësinë e kancerit të mushkërive.

6. Ndryshimi i nishaneve

Mund ta keni pasur një nishan për dekada, por nëse papritmas fillon të rritet ose të gjakoset duhet të vizitoheni tek një mjek. “Ndryshimi i ngjyrës nga kafe në të zezë, kufij të çrregullt ose rritje të shpejtë janë gjithashtu shkak për shqetësim, duhet patjetër të shkoni tek një dermatolog”, thotë Dr. Hamrick.

Football news:

Goodbye, Dad Buba Diop. Thanks to you, I lived the most memorable tournament of my childhood
Nuno about 2:1 with Arsenal: We played amazing, very proud. Jimenez recovered
Arsenal scored 13 points in 10 opening matches - the worst result in 39 years
West Brom can be bought by us investors. The Chinese owner of the club wants 150 million pounds
Lampard on Mourinho's words about ponies: You have Kane, Son, bale and alli. We are all fighting to win the Premier League
Mourinho on winning the Premier League: Tottenham are not in the race, because we are not a horse, but a pony
Laurent Blanc: I will return to football, but in children's. Now coaches are being asked to increase the cost of players, I don't like it