Albania

Pandemia/ Shehi: Duhen mbajtur me sforco hapur dy zinxhirë, i punës dhe shkollat

TIRANË, 25 nëntor /ATSH – I. Vata/ Kryetari i LZHK-së, Dashamir Shehi deklaroi sot se duhen mbajtur hapur dy zinxhirë në situatën e pandemisë të cilën ai e cilësoi kaotike. Këta zinxhirë, sipas tij, janë ai i punës, që njerëzit të shkojnë në punë dhe shkollat, që të mos e këpusim këtë zinxhir social.

Në një intervistë televizive, duke four për pandeminë, Shehi tha se situata nuk ka asnjë lloj qartësie.

“Ne po diskutojmë për të mbyllur shkollat për shkak të pandemisë. Situata është rënduar për shkak të pandemisë, por unë jam nga ata që mendoj të mos mbyllen shkollat. Nuk duhen mbyllur, të paktën shkollat 9-vjeçare”, tha ai.

Shehi tha se duhet të marrim protokollet e Italisë, si të Puljas apo dhe të rajonit.

“Kam thënë edhe më parë, qeverisë dhe opozitës se këtu përballë kemi Italinë. Puljen që është pak a shumë sa Shqipëria. Kemi të njëjtën klimë, të njëjtën strukturë. Hajde, marrim protokollet e tyre. Marrim protokollet e një shteti më të zhvilluar. Marrim protokollet e rajonit dhe po i marrim për hir të eksperiencës sonë të vogël. Kjo do jetë një mënyrë për ta ndihmuar të gjithë këtë periudhë krize”, tha Shehi. /j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Pep Guardiola: Tuchel is an exceptional coach. I am sure he will succeed with Chelsea
Flick's future in Bayern is in doubt. He has a difficult relationship with Salihamidzic
Mikhailovich's autobiography - 🔥 Was friends with a criminal boss, rushed to the Inter locker room to deal with Ibra, defeated leukemia
Chelsea's chances of signing Alaba have increased since Tuchel's arrival. Real Madrid is also Interested in the player
Solskjaer about Greenwood: We're talking about the syndrome of the second season. I have always believed that 99% of the effort is 100% of the failure
Oscar: Salah at Chelsea was unstoppable in training, but on the pitch he was timid. Not enough confidence
Koeman on Barca's debts: We helped the club by lowering salaries. This situation is not only here - everyone is suffering because of the coronavirus