Albania

Pas Europës, i nxehti afrikan do të prekë dhe Kanadan e SHBA-në

Një valë e të nxehtit afrikan do të godasë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanadanë. Meteorologët thonë se kjo valë do të prekë pjesën më të madhe të shteteve në SHBA ku rrreth 200 milion njerëz do të jenë të rrezikuar nga i nxehti.

Vala do të godasë disa vende si: New York, Washington, Boston, Kansas City, Loisville etj. Temperaturat minimale të kësaj vale të nxehti do të jenë 36 gradë celsius, ndërsa pritet që të kalohen temperaturat 45 gradë.

I nxehti afrikan pritet të zgjasë disa ditë duke filluar që sot. Ekspertët bëjnë të ditur se një ndër faktorët kryesorë për rritjen e temperaturave është ngrohja globale dhe ndryshimet klimatike.

Bëhet thirrje që qytetarët të konsumojnë ujë dhe lëngje të freskëta si dhe të shmangin qëndrimin jashtë në orët e pikut.

Kujtojmë që muajin e kaluar bota kaloi temperaturat më të larta në histori ku më i goditur ishtë kontinenti europian. Franca, Gjermania dhe Spanja shënuan temperatura deri në 46 gradë celsius.

l.h/ dita

Football news:

Sterling on the record for goals in a season: we Want to win the Champions League and the FA Cup, otherwise they won't mean anything
Sheffield will finish the Premier League season without defeats from clubs from London. 22 points in 10 games and 5 home wins
Bonucci on Juve's draw with Atalanta: We must look at the result. This is how Championships are won
Sterling surpassed Yaya Toure to become Manchester City's 2nd goalscorer in the history of the Premier League
Gasperini on two penalties for Juve: They are above any rules in Italy. Did we have to cut off our hands?
Sarri Pro 2:2 with Atalanta: We played with one of the best teams in Europe right now
Pep Guardiola: Manchester City have won a place in the Champions League on the pitch. I hope that UEFA will allow us to play