Albania

Përmes rrugicave mistike të Mangalemit/ Në “shtëpinë e glikove” aty ku rrëzëllen shembulli frymëzues i Margalinës, 80 vjeçares së dashuruar me të bukurën

#RESPEKT🙏Berat – Përmes rrugicave mistike të Mangalemit, Alteo na shpie në “shtëpinë e glikove”, aty ku rrëzëllen shembulli frymëzues i Margalinës, 80 vjeçares së dashuruar me të bukurën, e cila prej vitesh prodhon në mënyrë artizanale glikotë më të mira të Beratit.🍒🍎🍊🍈Nga kjo familje ku prodhohen 40 lloje glikosh, largohemi me lajmin e mirë se prej muajit gusht, banesa e tyre monument kulture, që është edhe “punishtja” e tyre modeste, do t’i nënshtrohet restaurimit, për t’i rikthyer shkëlqimin shtëpisë së nënës duarartë.😊

Gepostet von Edi Rama am Samstag, 4. Juli 2020

TIRANË, 4 korrik/ATSH/ Përmes rrugicave mistike të Mangalemit, në Berat ndodhet “shtëpia e glikove”, ku një 80 vjeçare së bashku me familjen e saj prodhojnë gliko në mënyrë artizanale.

Kryeministri Edi Rama publikoi historinë e kësaj familjeje, e cila prodhon 40 lloje glikosh.

“Përmes rrugicave mistike të Mangalemit, në “shtëpinë e glikove”, aty ku rrëzëllen shembulli frymëzues i Margalinës, 80 vjeçares së dashuruar me të bukurën, e cila prej vitesh prodhon në mënyrë artizanale glikotë më të mira të Beratit”, u shpreh Kryeministri Rama.

“Nuk bëjmë gliko për të shitur për të bërë para për të ngrënë bukë, por bëjmë gliko tradicionale për të kënaqur veten dhe klientin”, shprehet Margalina.

Produktet e nënë Margalinës dhe familjes së saj janë prezente në të gjitha panairet që zhvillohen në vend, por edhe në pikat e shitjes të produkteve natyrale.

Drejtore e Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor e Rural, Frida Krifca informoi se “punishtja” modeste e Margalinës, monument kulture prej muajit gusht do t’i nënshtrohet restaurimit, për t’i rikthyer shkëlqimin shtëpisë së nënës duarartë./a.gjonaj//a.a/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Hans-Dieter flick: I will Understand if Tiago wants to play in the Premier League
Kike Of Setian: I didn't think that the match with Napoli could be my last in charge of Barca
Where the Champions League left off: Sarri risks being relegated from Lyon, while Real Madrid will face city
Josep Bartomeu: Messi is the best player in history. He wants to stay at Barca
Ex-Director of Valencia on the transfer of Ronaldo: in 2006, the club agreed with his agent and sponsors, but the deal did not take place
Klopp, Lampard, Rodgers and Wilder claim the award for the best coach of the Premier League, Pep-no
The authors of Showsport choose the winner of the Champions League: Chernyavsky - for Leipzig, Muiznek believes in real 🤪