Albania

PHENIAN – Koreja e Veriut lëshon sërish raketa balistike

PHENIAN, 27 shtator /ATSH–ANSA/ – Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë me rreze të shkurtër veprimi, në det të hapur, deklaroi ushtria e Koresë së Jugut.

”Raketa u lëshua nga provinca Chagang, në kufi me Kinën dhe fluturoi drejt Detit të Japonisë, i njohur si Deti Lindor në Korenë e Jugut”, deklaroi shefi i Shtabit të Koresë së Jugut (JCS).

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Koresë së Jugut shprehu keqardhje për testin e raketave të fqinjës së saj.

”Qeveria japoneze, e cila gjithashtu konfirmoi lëshimin, mendon se është një raketë balistike”, raportoi agjencia japoneze e lajmeve Kyodo.

Rezolutat e OKB -së kanë ndaluar Korenë e Veriut të testojë raketa balistike, të cilat mund të jenë të afta të mbajnë koka bërthamore në varësi të modelit të tyre.

Pheniani testoi dy raketa balistike me rreze të shkurtër disa javë më parë.

Koreja e Veriut më vonë tha se kishte qenë një test i suksesshëm i një lloji të ri të raketave të lundrimit me rreze të gjatë, duke shënuar nisjen e parë të provës në gjashtë muaj.   /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Nicola Amoruso: Under Spalletti, Napoli became an adult team. De Laurentiis can count on the championship this year
Mourinho is one of the candidates for the post of Newcastle coach. The Saudis believe that he will improve the image of the club
Sulscher on Rashford's social activities: Now he should prioritize football
The Prince of Cambodia refused to acquire Saint-Etienne
Dani Alves: If Barcelona thinks they need me, it's a matter of one call. I can still be useful
Lewandowski wants to move to Real Madrid. He will ask Bayern for a transfer (As)
Sarri about the calendar: Football is no longer a sport, but a show from which they are trying to squeeze as much money as possible