Albania

Pritet shi dhe dëborë/ Të mërkurën përkeqësohet moti në të gjithë vendin, ulen temperaturat

Kemi filluar të kemi ftohtë, pasi stina e dimrit, muaji dhjetor nis me rënien e temperaturave. Kjo situatë sipas meteorologëve do të zgjasë vetëm për pak ditë.

“Vlerat -5 apo -6 gradë Celsius, që do të përjetojmë ditën e parë të dhjetorit janë vlera tipike dimri, ndërsa më pas do të kemi një rritje të tyre duke bërë që ato të rriten dhe të mos jenë më temperatura dimri, por temperatura vjeshte”, shprehet Hakil Osmani, sinoptikan.

Dita e mërkurë dhe në vijim do të sjellë shtim të vranësirave në vendin tonë, duke bërë që të kemi reshje shiu prezente në pjesën më të madhe të territorit. Ndërsa në zonat e thella malore, nuk përjashtohet mundësia e reshjeve të pakta të dëborës, kryesisht në zonat verilindore dhe juglindore të territorit shqiptar. E diela pasdite do të sjellë një përmirësim të ndjeshëm të kushteve të motit në vendin tonë.

Po ashtu parametri i erës gjatë kësaj jave pritet të jetë problematik duke filluar nga mesdita e të mërkurës, duke bërë që herë pas here ajo të jetë me intervale edhe mbi 60 km/orë në det të hapur duke krijuar një dallgëzim problematik përsa i përket trafikut detar.

o.j/dita

Football news:

Filipe Luis: Simeone is not so good at communicating with players, but sometimes goes over pride
Ronaldo: Ronaldo is not the same as in Real Madrid. Now he knows how to control himself. Staying in the shadows for the entire match, he can harm the opponent in a minute
Soslan Gatagov is among the commentators of the Liverpool - Manchester United match on Okko. Track with Stognienko-separately
Ronald Koeman: Messi will decide whether to play with Athletic or not. With Leo Barcelona stronger, we lack his creativity
Deschamps on Benzema's racism allegations: I'll never forget it. He crossed the line. Under the influence of cruelty got my family
Ibrahimovic forced the defender to take off his gloves in his debut for Milan , otherwise the opponents will not be afraid of Zlatan's methods
Olivier Giroud: Zlatan thought he could still give something to European football, and he proved it. I'm ready too