Albania

Pse Monika Kryemadhi duhet të tregojë se kur e ka kaluar Covid-in

Monika Kryemadhi mund të ishte dhe Zonja e Parë e Shqipërisë. Çifti presidencial zgjodhi që kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, partisë që Ilir Meta ia përcolli Petrit Vasilit për t’ia kaluar më pas bashkëshortes së tij, të mos e mbante këtë status zyrtar.

Por kjo nuk e ndryshon faktin që Monika Kryemadhi është bashkëshortja e presidentit të Shqipërisë. Dje ajo ka bërë një zbulim në media.

E ka lëshuar si pa të keq, por në fakt, rëndësia e fjalëve që ka nxjerrë nga goja gruaja e Ilir Metës është shumë më e madhe.

Kryemadhi ka thënë se e ka kaluar tashmë Covid-19. Ka thënë edhe që gjatë kohës që ka qenë e infektuar, ajo ka puthur në buzë të shoqin, po kjo nuk përbën ndonjë interes për shëndetin e shqiptarëve.

Ajo që përbën interes është që, Monika Kryemadhi, si kryetare e një partie në opozitë, si bashkëshorte e presidentit të Republikës, si një personazh publik që për muaj të tërë u ka thënë njerëzve se Covid-19 nuk ekziston dhe se mund të luftohet me hudhra dhe raki, të tregojë sot, se në cilën periudhë kohore e ka kaluar Covid?

Më tej, është e detyrë e mediave, e institucioneve përgjegjëse, të bëjnë një ballafaqim të thjeshtë të fakteve:

A ka zhvilluar Monika Kryemadhi aktivitete publike gjatë kohës që thotë se ka qenë e prekur me Covid-19?

A ka shkelur Monika Kryemadhi ligjin që ka dekretuar bashkëshorti i saj?

A është infektuar presidenti i Republikës, që ndan krevatin me të shoqen, dhe a e ka ai detyrim që të bëjë transparencë?

Më e rëndësishmja: Sa qytetarë mund të ketë infektuar Monika Kryemadhi, direkt dhe indirekt? Direkt duke shkëmbyer duarshtrëngime dhe përqafime në aktivitetet e saj politike, edhe ato në shkelje të rregullave.

Indirekt duke u thënë se nuk ka Covid apo duke u kërkuar të heqin maskën në prani të saj. Çifti presidencial ka detyrimin të bëjë transparencë.

Le të gjejë kohë në hapësirën mes mbledhjeve të komitetit presidencial që kryeson ish- ministri veteriner.

Football news:

Pep Guardiola: Tuchel is an exceptional coach. I am sure he will succeed with Chelsea
Flick's future in Bayern is in doubt. He has a difficult relationship with Salihamidzic
Mikhailovich's autobiography - 🔥 Was friends with a criminal boss, rushed to the Inter locker room to deal with Ibra, defeated leukemia
Chelsea's chances of signing Alaba have increased since Tuchel's arrival. Real Madrid is also Interested in the player
Solskjaer about Greenwood: We're talking about the syndrome of the second season. I have always believed that 99% of the effort is 100% of the failure
Oscar: Salah at Chelsea was unstoppable in training, but on the pitch he was timid. Not enough confidence
Koeman on Barca's debts: We helped the club by lowering salaries. This situation is not only here - everyone is suffering because of the coronavirus