Albania

Pse shumica e njerëzve e urrejnë zërin e tyre në video?

Ju ka ndodhur të dëgjoni zërin tuaj në një video dhe menjëherë jeni ndjerë keq ose keni mbyllur veshët sepse nuk ju pëlqen? Kjo nuk ndodh për shkak se zëri juaj nuk është i bukur. Ja shpjegimi:

Një nga shpjegimet më të zakonshme është se kur dëgjojmë zërin tonë ndërsa flasim, ne marrim dy tinguj të transferuar nga veshët tanë nga jashtë me një përçim të ajrit dhe tingujt e transferuar brenda përmes kockave.

Kjo përçueshmëri kockore e zërit jep frekuenca të ulëta që nuk përfshihen në tingullin vokal të përcjellë nga ajrit. Pra, kur dëgjoni zërin tuaj të regjistruar pa këto frekuenca, tingëllon më lart dhe ndryshe.

o.j/dita

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude